Zdroj: CzechTrade

Počty turistů v Nizozemsku letos trhají rekordy. Většina je ale domácích

Nizozemská národní statistická agentura CBS zveřejnila data za třetí čtvrtinu letošního roku a počty turistů po zrušení protipandemických opatření trhají rekordy. Většina turistů, kteří v destinaci strávili alespoň jednu noc, je ale domácích.

Více než 14,5 milionu domácích a zahraničních turistů navštívilo nizozemské hotely, kempy a jiné ubytovací zařízení ve třetí čtvrtině tohoto roku, kdy probíhají školní letní prázdniny. Údaje z nizozemské národní statistické agentury CBS ukazují, že se jedná o 15% nárůst oproti loňskému roku a 4% nárůst oproti roku 2019, tedy před zavedením protipandemických opatření.

Ilustrační foto

Ve srovnání se třetí čtvrtinou roku 2021, kdy do jisté míry stále platila omezení kvůli pandemii koronaviru, se počet zahraničních turistů zdvojnásobil na 5,4 milionu. Největší nárůst je zaznamenaný u turistů z Británie a Austrálie a Oceánie. Počet turistů ze zahraniční vzrostl o 700 000 po zrušení pandemických opatření.

Statistikám ale zásadně dominují domácí turisté. Více než 9 milionů místních obyvatel strávilo alespoň jednu noc v ubytování v Nizozemsku.

Jak se na českém sklářství podepsala pandemie?

Holandská rada pro cestovní ruch uvedla, že očekává dopady vysoké inflace, války na Ukrajině i hrozby nové vlny koronaviru na celková čísla i budoucí prázdninové plány.

Odhaduje se, že celkově v letošním roce stráví v Nizozemsku alespoň jednu noc více než 12 milionů přeshraničních a 24 milionů domácích turistů. To je o 10 milionů turistů méně ve srovnání s téměř 46 miliony turisty v roce 2019. Zatímco v roce 2019 turismus generoval více než 31,5 miliardy euro a podíl na HDP Nizozemska činil 4,4 %, v loňském roce klesl na 2,5 % s propadem obratu v turismu na 19 miliard euro.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře Nizozemsko.
Zdroj: www.dutchnews.nl/

• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí