Podíl elektromobilů v Rakousku roste pomaleji než vloni

Od dubna do června tvořily elektromobily 9,9 % všech registrací aut v EU. Rakousko je jednou z pouhých čtyř zemí, kde došlo ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku k poklesu.

Podle nejnovější zprávy Evropského průmyslového sdružení Acea tvořily registrace elektromobilů od dubna do června 9,9 % ze všech registrací automobilů. Před rokem to bylo 7,5 %. V meziročním srovnání se zvýšil i podíl plug-in hybridních vozidel, i když počet kusů klesl. Zároveň se zmenšil tržní podíl benzinových a naftových vozidel.

Ilustrační fotografie

Z pěti evropských trhů přispěly k šíření čistě elektrických vozidel zejména Španělsko a Francie. V obou zemích došlo k dvoucifernému růstu. Výrazně méně elektromobilů se prodalo v Itálii, v Německu se nové registrace snížily jen mírně. Vozů s konvenčními spalovacími motory se ve druhém čtvrtletí prodalo 55,8 %. O rok dříve činil jejich podíl na trhu 62 %. Zejména dieselových aut se prodává stále méně.

V Rakousku se v roce 2022 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku prodalo elektrovozů méně. Podle Acea bylo v zemi od dubna do června registrováno o 16,1 % méně elektromobilů než ve druhém čtvrtletí loňského roku. V Německu došlo v první polovině roku 2022 k poklesu registrací nových elektromobilů o 5,5 %. EU jako celek zaznamenala nárůst o 28,4 %. Celkově nové registrace v Rakousku v první polovině roku prudce klesly.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Verkehrsclub Österreich (VCÖ) zdůrazňuje, že hybatelem v nákupu nových elektroaut by měly být firmy. Podle rakouského statistického úřadu (Statistik Austria) připadaly dvě třetiny nových registrací v roce 2021 společnostem a jiným právnickým osobám. Služební vozy spalující naftu nebo benzin by podle VCÖ již neměly být daňově zvýhodněny.

Zdroj: www.diepresse.com
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Energetika
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí