Podle předpovědi má čínská flotila čítat 45 tisíc letadel do roku 2040

Dle odhadů by mělo dojít k 15násobnému zvýšení počtu civilních letadel, včetně segmentů zajímavých pro české výrobce letadel.

Čínský trh všeobecného letectví si udržuje setrvalý růst. Podle předpovědí by měla celková flotila letadel dosáhnout do roku 2040 na 45 tisíc, uvádí nejnovější výhled trhu zveřejněný společností Aviation Industry Corporation of China (AVIC).

Ilustrační fotografie

Z tohoto množství bude deset tisíc civilních vrtulníků a ostatní budou letadla s pevnými křídly, uvádí AVIC ve zprávě o rozvoji letectví pro období 2021-2040.


Rostoucí poptávka po výcviku pilotů, zábavě a turismu v nízkých admořských výškách udrží čínský trh všeobecného letectví v růstu.
Předpokládá se, že lehké vrtulníky a ultralehké vrtulníky budou nejoblíbenějšími tržními segmenty na čínském trhu civilních vrtulníků. V budoucnu by měly představovat 76,9 procenta celkového množství civilních vrtulníků v zemi.

V příštích 20 letech se očekává výrazný růst
Podnikání v oblasti všeobecného letectví, v oblasti letecké záchrany, dopravy na krátké vzdálenosti a turistiky v malých nadmořských výškách bude díky vládní podpoře a poptávce velmi prosperovat. Do roku 2040 celkové letové hodiny čínského všeobecného letectví překročí osm milionů hodin.

V roce 2020 přitom celkově čínská letadla zaznamenala 984 000 letových hodin.

Ke konci roku 2020 bylo v Číně evidováno 2892 letadel, z toho 923 civilních vrtulníků. Během příštích 20 let má toto číslo vyrůst více než 15krát.
Dá se tedy očekávat, že dojde k nárůstu i v segmentech malých letadel, kde jsou čeští výrobci celosvětově úspěšní. Plánovaný růst letecké dopravy na malé vzdálenosti s využitím menších letadel může představovat pro české výrobce významnou příležitost.

Zdroj: China Daily
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Peking.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí