Zdroj: CzechTrade

Podnět z éry pandemie je vyčerpán a Spojené státy očekávají recesi

Americká ekonomika je stále na post-covidovém stimulu, ale očekává se recese v roce 2023. Domácnosti již pociťují tlak v důsledku vysoké inflace, zpomalujícího se růstu mezd a snižujících se úspor.

Zhruba pět bilionů dolarů vládních stimulů, historicky nízké úrokové sazby a řada nouzových úvěrových programů pomohly americké ekonomice vyletět z propadu k jednomu z nejrychlejších zotavení v moderní historii.

Ilustrační fotografie

Toto rychlé zotavení nebude bez následků. Inflace se začala projevovat na jaře 2021, nejprve poháněná cenami ojetých automobilů, ale brzy se rozšířila na plyn, potraviny i bydlení.

Federální rezervní systém zasáhl až v březnu 2022, zvýšil úrokové sazby, čímž zdražil všechny formy půjček a zabrzdil hospodářský růst. Tento krok přišel příliš pozdě a inflace se v následujících měsících stále zvyšuje. Nejen, že ekonomika letos zaostala za svými projekcemi, ale prognózy na rok 2023 jsou ještě znepokojivější.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

Američané čerpají své finanční úspory z doby pandemie a budou čelit obtížné volbě mezi snížením výdajů na základní potřeby a zásahem do úspor. Očekává se pokles příjmů, snižování nákladů společností propouštěním pracovníků a agregátní výdaje opět klesnou.

Trh práce byl pro Američany dalším požehnáním po celou dobu oživení, ale i to je oboustrannou břitvou. Počet volných pracovních míst se v srpnu snížil nejvíce od prvních měsíců pandemie.

Historicky nízké úrokové sazby, které pomohly domácnostem během krize, jsou pryč. Referenční sazba se nyní pohybuje mezi 3 a 3,25 %, hladina sazeb, která výrazně omezuje, nikoli posiluje hospodářský růst.

Zpracoval tým zaměstnanců zahraniční agentury CzechTrade USA (Chicago). 
Zdroj: www.businessinsider.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme