Zhruba pět bilionů dolarů vládních stimulů, historicky nízké úrokové sazby a řada nouzových úvěrových programů pomohly americké ekonomice vyletět z propadu k jednomu z nejrychlejších zotavení v moderní historii.
Toto rychlé zotavení nebude bez následků. Inflace se začala projevovat na jaře 2021, nejprve poháněná cenami ojetých automobilů, ale brzy se rozšířila na plyn, potraviny i bydlení.
Federální rezervní systém zasáhl až v březnu 2022, zvýšil úrokové sazby, čímž zdražil všechny formy půjček a zabrzdil hospodářský růst. Tento krok přišel příliš pozdě a inflace se v následujících měsících stále zvyšuje. Nejen, že ekonomika letos zaostala za svými projekcemi, ale prognózy na rok 2023 jsou ještě znepokojivější.
Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?
Američané čerpají své finanční úspory z doby pandemie a budou čelit obtížné volbě mezi snížením výdajů na základní potřeby a zásahem do úspor. Očekává se pokles příjmů, snižování nákladů společností propouštěním pracovníků a agregátní výdaje opět klesnou.
Trh práce byl pro Američany dalším požehnáním po celou dobu oživení, ale i to je oboustrannou břitvou. Počet volných pracovních míst se v srpnu snížil nejvíce od prvních měsíců pandemie.
Historicky nízké úrokové sazby, které pomohly domácnostem během krize, jsou pryč. Referenční sazba se nyní pohybuje mezi 3 a 3,25 %, hladina sazeb, která výrazně omezuje, nikoli posiluje hospodářský růst.