Podpora digitalizace v Rakousku přináší řadu obchodních příležitostí

Rok 2020 zanechá na rakouských firmách dalekosáhlé a dlouhodobé stopy. Pandemie a lockdowny, zákazy vycházení a uzavření obchodů náhle přesunuly prodeje a činnost mnoha společností na internet. Přestože je digitalizace rakouských podniků obecně považována za dobrou, rok 2020 jasně ukázal, že v mnoha oblastech jsou značné mezery.

Koronavirová krize způsobuje, že společnosti procházejí radikálními změnami ve svých obchodních a pracovních procesech, zejména rozšířením home office, zřizováním webshopů a používáním videokonferencí. „Pro společnosti je zásadní změnit staré analogové procesy na nové, flexibilní, digitální. Po odeznění pandemie je třeba aplikovat zeštíhlené, pružné a stabilní procesy,“ zdůrazňuje Alfred Harl, předseda profesního sdružení pro manažerské poradenství, účetnictví a IT (UBIT) Rakouské obchodní komory (WKÖ). „Rakousko musí využít podporu digitalizace a realizovat obchodní příležitosti,“ dodává.

Pro plné využití výhod digitalizace jsou nutné odpovídající investice. Jak ukazuje studie KPMG: 86 % společností přešlo částečně na home office. „Investovat je třeba právě teď: do bezpečnosti, infrastruktury a odborných znalostí,“ říká Harl. Od 1. září bylo přijato přibližně 58 000 žádostí ve výši přibližně 2,4 miliardy o investiční prémii od Ministerstva hospodářství na podporu rakouské ekonomiky v koronové krizi.

Celých 55 % rakouských společností považuje vyšší využívání digitálních technologií za nejdůležitější dlouhodobý důsledek pandemie covid-19. Tento trend však vyžaduje kvalitní IT infrastrukturu. Podle Kanceláře pro regulaci v oblasti vysílání a telekomunikací (Rundfunk und Telekom Regulierungs-GmbH), bylo k polovině roku 2020 v Rakousku využíváno 12,3 milionu širokopásmových připojení, což je o 109 000 více než na začátku roku. „To je v zásadě dobrá zpráva. Z našeho pohledu však musí být širokopásmová síť s optickými vlákny co nejrychleji rozšířena i na společnosti a domácnosti v odlehlejších oblastech. Lidé žijící na venkově, kteří nemají v současné době širokopásmové připojení a nemohou tak držet krok s dobou, nesmí zůstat znevýhodněni,“ upozorňuje Harl.

Aby rakouské společnosti mohly využít podporu digitalizace, potřebují nejen finanční podporu, ale také kvalifikovanou pracovní sílu a odborné znalosti. Podle studie Průmyslového vědeckého institutu (Industrie Wissenschaftliches Institut, IWI) nyní chybí v Rakousku 24 000 kvalifikovaných pracovníků. To pro Rakousko, jako obchodní centrum, znamená ztrátu přidané hodnoty přibližně 3,8 miliardy eur za obchodní rok. Společnosti mají své interní IT pozice obsazeny v průměru pouze ze 77 %.

„Naše firmy trpí nedostatkem IT specialistů a Rakousko je v tomto ohledu ve srovnání s EU jednou z nejslabších zemí,“ říká Martin Zandonella, místopředseda obchodního sdružení UBIT. „Většina kvalifikovaných pracovníků chybí právě v oblastech, které nyní rakouská ekonomika potřebuje – softwarové inženýrství, vývoj webových aplikací a bezpečnost IT. Podle studie IWI chybí v Horním Rakousku 7 200 IT specialistů (30 % rakouské poptávky po IT pracovnících), následují Vídeň (6000; 25%), Štýrsko (4400; 18%), Tyrolsko a Vorarlbersko (2600; 11%), Dolní Rakousko (2500, 10%) a Korutany, Salcburk a Burgenland (1700; 7%). „IT dovednosti, které poskytuje rakouský vzdělávací systém, v žádném případě nestačí k tomu, aby přivedly Rakousko do digitální budoucnosti. Pokud politici zůstanou neaktivní, nedostatek kvalifikovaných pracovníků způsobí rakouské ekonomice trvalé škody,“ dodává Zandonella.

Ruku v ruce s rostoucím významem digitalizace jde také kybernetická bezpečnost a ochrana dat. Spolkové ministerstvo pro digitalizaci a hospodářské záležitosti podporuje v tomto ohledu vytváření místních bezpečných cloudových řešení, jako je Ö-Cloud, a poskytovatele těchto řešení plánuje stimulovat daňovými úlevami.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: 
https://www.die-wirtschaft.at/die-wirtschaft/corona-digitalisierungsboost-bringt-zahlreiche-businesschancen-204390
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Rakousko