Polská armáda chce investovat 524 mld. zlotých do nové techniky

Polský ministr obrany podepsal Plán technické modernizace polské armády na období let 2021 – 2035. Tento dokument zajistí modernizaci ozbrojených sil v přibližné hodnotě 524 mld zl (3,132 bilionu Kč).

10. října letošního roku podepsal polský ministr obrany Mariusz Blaszczak významný dokument Plán technické modernizace polské armády na období let 2021 – 2035, vč. r. 2020. Tento dokument zajistí modernizaci ozbrojených sil v přibližné hodnotě 524 mld .zl (3,132 bilionu Kč), což je největší investice do ozbrojených sil, k jaké se kdy polská vláda rozhodla.
Důvodem k takovému zásadnímu rozhodnutí mohl být i fakt, že do r. 2035 by měla být převážná část polské vojenské techniky stažena, aby byla zajištěna efektivita obrany. Zásadní bylo také rozhodnutí prodloužit plánovací období z 10 na 15 let. Podle slov polského ministra obrany se tímto krokem otevírá prostor pro uzavírání dlouhodobých smluv.
Polská armáda již spustila několik modernizačních programů, ve kterých chce i nadále nakupovat nové vybavení. Kupříkladu jeden z nejvýznamnějších programů je „Harpy“, v rámci kterého se plánuje pořízení 32 ks nejmodernějších stíhaček páté generace F-35. Již bylo zahájeno jednání s americkou vládou o uzavření kupní smlouvy na tato letadla. Doplňujícím programem je „Harpi Szpon“, díky kterému by se měly polské jednotky zapojit do vývoje bezpilotních letadel, které budou doprovázet výše zmíněné F-35.
V rámci dalšího významného programu „Obserwator“ se plánuje nákup satelitů, mikrosatelitů, průzkumných letadel či robotů, které by měly zdokonalit průzkumné a sledovací schopnosti armády.
Ani polské námořnictvo nepřijde zkrátka. Programy „Miecznik“, „Orka“ a „Murena“ slibují pořízení tří bojových plavidel pro ochranu pobřeží, dvou ponorek a šesti raketonosných lodí.
Plán technické modernizace dále počítá s pořízením mnoha další techniky, ve zkratce: protiletadlové a raketové systémy středního doletu („Wisla“), vrtulníky pro pozemní síly („Kruk“), raketomety schopné zasáhnout cíl až na 300 km („Homar“), bojová vozidla, mobilní a pontonové mosty, letecké pumy s protipancéřovou submunicí apod.

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Varšava, Ivo Šipl. Zdroj: https://www.gov.plhttps://www.wnp.pl

 

Pravidelné novinky e-mailem