Polská energetická skupina PGE hodlá investovat do větrné energie

Od doby, kdy Evropská unie oznámila cíle Zelené dohody pro Evropu, se obnovitelná energie stala nezbytnou součástí energetického mixu. Strategie skupiny PGE předpokládá investice do větrné energie na souši i na moři.

Ve spolupráci s dánskou společnosti Ørsted je PGE připraveno zahájit stavbu pobřežní větrné farmy Baltica s výkonem 2,5 GW. Baltský vítr tak poskytne do roku 2030 energii čtyřem milionům domácností. Ambiciózní cíl se zakládá na tom, že v roce 2040 by měla kapacita větrných farem skupiny PGE přesáhnout 6,5 GW.

V roce 2020 PGE zvýšila instalovaný výkon větrných farem na souši o 20 % na téměř 700 MW. Stalo se to díky zprovoznění nových větrných elektráren a dokončené akvizici. Tempo růstu větrné energie v Polsku pozastavil v roce 2016 zákon, tzv. 10H, který omezuje výstavbu turbín v blízkosti obydlených oblastí. PGE má v současné době zmrazené projekty s výkonem přibližně 150 MW.

Ministerstvo práce, rozvoje a technologii PR má ještě v letošním roce projednat novelizaci zákona a liberalizací předpisů, což společnosti PGE umožní zrealizovat plánované investice.

Zdroj: wnp.pl
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí