Rafinérský koncern podporuje v Polsku projekty snižující uhlíkovou stopu v klimatu

Z ekologického hlediska má plynová elektrárna dvojnásobně nižší produkci emisí než uhelné elektrárny.

Rafinérský koncern PKN Orlen má v plánu stavbu elektrárny Ostrołęka C. Zároveň pracuje na projektu, který buduje síť nabíjecích stanic pro elektromobily. Oba záměry mají stejný cíl – snižování uhlíkové stopy.

Elektrárna Ostrołęka C by měla pracovat na základě plynové technologie. Tento projekt by měl posílit energetickou bezpečnost země a zároveň vyhovuje doporučením Evropské unie ohledně snižování CO2. Na této akci se podílí také společnosti Enea a Energa (vlastníci projektu), se kterými PKN Orlen jedná o termínech, zamýšlené technologii či financování.

Stavba elektrárny má své ekologické i ekonomické důvody. Z ekologického hlediska má plynová elektrárna dvojnásobně nižší produkci emisí než uhelné elektrárny. Z ekonomického hlediska vyjde levněji výroba energie s využitím plynové technologie oproti výroby energie z černého uhlí. Tento trend se očekává i do budoucna.

Společnost Energa, se kterou chce PKN Orlen projekt rozjet, je poměrně dobrým obchodním partnerem. Vyrábí více než 30 % energie z obnovitelných zdrojů. Spolu již spolupracují na několika zajímavých projektech týkající se např. elektromobility a jednají také o možnosti stavby elektráren na moři.

PKN Orlen zároveň rozšiřuje svou sít nabíjecích stanic pro elektromobily a chce tím tak podporovat snižování uhlíkové stopy v dopravě. Nyní v Polsku funguje 43 stanic s kapacitou 50 a 100 kW podél nejdůležitějších dopravních tras. V ČR společnost spolupracuje s firmami ČEZ a E.ON. 21 stanic je instalováno v síti Benzina. 

PKN Orlen také vytvořil aplikaci Orlen Charge pro uživatele elektromobilů. Dokáže vyhledat nejbližší volnou stanici, zkontrolovat úroveň nabití i výkon nabíjení, apod. Přes aplikaci lze jednoduše volat na zákaznickou linku v případě komplikací.

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko, Ivo Šipl
Zdroje: www.orlen.pl, biznesalert.pl
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Polsko