Polsko plánuje co nejdříve ukončit výstavu plynovodu Baltic Pipe

Vicepremiér a ministr aktiv Jacek Sasin vyhodnotil polské zásoby plynu jako postačující pro tuto zimní sezonu a umožňují nebát se krize dodávek.

Sasin dále připomněl, že o něco vice, než polovina plynu spotřebovaného v Polsku pochází z Ruska. Polské zásobníky plynu jsou zaplněny asi z 80 %, díky čemuž Polsko dokáže čelit krizi způsobené uzavřením kohoutků měsíc, nebo dokonce dva měsíce, za předpokladu, že by se do Polska nedostal žádný plyn.

Ilustrační fotografie

Během léta bude Polsko muset urychlit obnovu zásob, a tak je důležité co nejdříve dokončit výstavbu plynovodu Baltic Pipe, který mu zajistí energetickou bezpečnost.

Baltic Pipe je strategický projekt, který má vytvořit novou trasu dodávek zemního plynu z Norska na dánský a polský trh a ke koncovým uživatelům v sousedních zemích. Plynovod bude schopen distribuovat 10 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně do Polska a tři miliardy metrů krychlových z Polska do Dánska. Trasa má byt připravena k přepravě prvního množství plynu 1. října 2022. Investory jsou provozovatelé přepravy, tedy dánský Energinet a polský Gaz-System.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko.
Zdroj: wnp.pl

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí