Polsko potřebuje investovat do energetické sítě

Extrémní povětrnostní podmínky v posledních letech vyžadují značné investice do kabelových vedení, kterých je v Polsku nedostatek.

Jen za prvních sedm měsíců roku 2021 bylo omezení dodávek elektřiny spotřebitelům v Polsku větší než za celý rok 2020. Na konci loňského roku přesáhla síť elektrických vedení pěti největších polských distributorů energie OSD – Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, innogy Stoen Operator, Tauron Dystrybucja délku 776 tisíc kilometrů. Přičemž 39 % je vedení vysokého napětí. Informuje o stavu energetické sítě Polské sdružení pro přenos a distribuci elektřiny.

Čím vetší je podíl kabelových vedení, tím je celá síť odolnější vůči extrémním povětrnostním jevům, jejichž četnost se zvětšuje. Kabelová vedení ale přibývají pomalu. V roce 2020 se jejich podíl na sítích vysokého napětí zvýšil jen o necelý jeden procentní bod. Do roku 2024 má být vypracován národní plán kabeláže pro síť vysokého napětí. Přičemž sdružení poukazuje, že bez podpory externích fondů Polsko nedosáhne průměrné úrovně kabelových vedení v EU, tedy přibližně padesáti procent.

Zdroj: wnp.pl
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Polsko