Polsko snižuje daň na pohonné hmoty, následovat bude i elektřina a maloobchodní prodej paliv

Díky dříve provedené diverzifikaci ropy a optimalizaci nákupů v PKN Orlen má Polsko jedno z nejlevnějších paliv v Evropě.

Od 20. prosince 2021 platí zákonem snížená spotřební daň pohonných hmot. Od 1. ledna 2022 se sníží také spotřební daň za elektřinu a daň z maloobchodního prodeje pro maloobchodní prodejce paliv.

Ilustrační fotografie

Od 1. ledna 2022 do 31. května 2022 platí tyto sazby spotřební daně na benzín 1413 zlotých za 1000 litrů, motorová nafta a biopaliva 1104 zlotých za 1000 litrů, zkapalněné plyny do spalovacích motorů 387 zlotých za 1000 kg.

Ve stejném období budou spotřebitelé elektřiny plně osvobozeni od spotřební daně za elektřinu. Pro ostatní spotřebitele platí sazba 4,6 zlotých za MWh. V tomto období nebudou podléhat zdanění z maloobchodního prodeje ani maloobchodní prodejci benzínu, motorové nafty, biopaliv a zkapalněných paliv pro zážehové motory.

Zákon stanovuje, že zákazníci musí být o této snížené dani informováni.

Prezident PKN Orlen Daniel Obajtek uvedl důvody, proč dojde ke snížení ceny paliv o zhruba 30 grošů za litr: „Oznámení polské vlády o snížení daně je jedna věc. Druhá věc je, že klesá cena barelu ropy a stabilizuje se hodnota dolaru. To jsou spolehlivé důvody, proč snížit cenu paliva pro konečné spotřebitele. Díky dříve provedené diverzifikaci ropy a optimalizaci nákupů v PKN Orlen máme jedno z nejlevnějších paliv v Evropě. Je to také výsledek odvážného rozhodnutí nakoupit emisní povolenky v vypouštění oxidu uhličitého za přibližně 23-24 EUR, zatímco v současnosti stojí 80-90 EUR.“

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko
Zdroj: bankier.pl
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Energetika
• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí