Polský prezident Andrzej Duda schválil navýšení rozpočtu na obranu

Dokument stvrzuje odvod minimálně 2,2 % HDP na obranu státu v roce 2022 a v následujících letech to budou minimálně tři procenta HDP.

V souvislosti sesoučasnou situací na Ukrajině hodnotí mnoho států své obranné schopnosti.

Ilustrační fotografie

Polský prezident Andrzej Duda podepsal dokument, který mimo jiné navyšuje armádní rozpočet, vybízí k navýšení počtu vojáků v armádě a aktivaci záloh, požaduje pravidelná cvičení žoldnéřů. Dokument dále stvrzuje odvod nejméně 2,2 % HDP na obranu státu v roce 2022 a v následujících letech tři procenta.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Rada Evropské unie by měla pravidelně ve čtyřletých intervalech provádět aktualizaci obranné koncepce, vyhodnotit plánované investice do rozvoje a nákupu vojenské techniky. V souladu s tím i s principy obrany OSN mají také jednotliví ministři zavést ve svých zemích program rozvoje ozbrojených sil.

Zákon stanovuje také povinnost založit Fond na podporu ozbrojených sil v Polské rozvojové bance. Zdroje fondu budou pocházet ze speciálních vojenských služeb, prodeje majetku, darů, dědictví a vydaných dluhopisů.

Navýšení rozpočtu znamená nové obchodní příležitosti. Kancelář CzechTrade v Polsku je připravena pomoci českým exportérům v jejich snaze o získání zakázek.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko. 
Zdroj: money.pl

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Obranný průmysl
• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí