Portoriko chce posílit obnovitelnou energii

V rámci snahy o zvýšení účasti obnovitelných energií ve své elektrické síti se Portoriko připravuje na zahájení druhého kola výběrových řízení zaměřených na získání dodávek větrné a solární energie.

Druhé kolo výběrové řízení bude vyhlášeno na 500 MW větrné a solární energie a 250 MW bateriového úložiště. Vláda při této příležitosti spustila i novou kontraktační platformu, kde mohou potenciální zájemci vyjádřit svůj zájem.

Ilustrační fotografie

Výběrové řízení je součástí dlouhodobé strategie na podporu větší soukromé účasti v ostrovní energetické síti, která byla donedávna zcela kontrolována místní energetickou společností AEE, jejíž zařízení utrpěla v roce 2017 vážné škody v důsledku hurikánu Maria.

Dlouhodobý plán, stanovený v zákoně z roku 2019, zahrnuje zajištění 40 % dodávek energie z obnovitelných zdrojů do roku 2025 a 60 % do roku 2040. Jeho cílem je rovněž zvýšit účinnost systému a podpořit instalaci systémů distribuované výroby v domácnostech.

Plán je zajistit instalaci 3,75 GW obnovitelné energie do roku 2025, stejně jako 1,5 GW bateriové úložné kapacity, což je považováno za klíč k posílení energetické bezpečnosti ostrova. Pokud by byly všechny navrhované projekty začleněny, přidalo by se dalších 445 MW bateriové úložné kapacity k již schváleným návrhům na 220 MW a také dalších 130 MW solární kapacity na posílení již schválených 733 MW.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko
Zdroj: bnamericas.com