Zdroj: CzechTrade

Posilování ekonomických vztahů mezi Chile a Evropskou unií

Během summitu EU-CELAC, který proběhnul v polovině července mezi nejvyššími představiteli států Evropské unie a Latinské Ameriky, došlo také na podpis memorand mezi EU a Chile.

V rámci summitu, který se uskutečnil ve dnech 17. a 18. července v Bruselu, se jednalo především o posílení obchodní spolupráce a investic, strategických surovinách, ekologické a digitální transformaci či boji proti změnám klimatu. Došlo na podepsání memoranda o zahájení strategického partnerství v oblasti kritických surovin s Chile, které cílí především na těžbu lithia. Jedná se totiž o kov, který je klíčový pro výrobu baterií do elektromobilů.

Ilustrační fotografie

Důležitý krok mezi dotyčnými stranami byl učiněn také v oblasti energetiky. Ministr Diego Pardow, chilský zástupce tohoto resortu, podepsal dohodu s Evropskou investiční bankou (EIB), která je zaměřena na urychlení energetické transformace Chile. Po jejím podepsání by tak měl být usnadněn rozvoj společných projektů v oblasti výroby a skladování elektrické energie a dále všeho, co se týká zeleného vodíku, elektromobility i obnovitelných zdrojů.

Po setkání s prezidentem EIB Wernerem Hoyerem následovalo jednání s vedením Interamerické rozvojové banky, jehož se účastnil také chilský prezident Gabriel Boric. Jeho přímým výstupem bylo schválení půjčky ve výši 400 milionů dolarů. Peníze poslouží k vývoji zeleného vodíku a jeho derivátů.

ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Na závěr summitu EU-CELAC se uskutečnila také bilaterální schůzka mezi Gabrielem Boricem a českým premiérem Petrem Fialou. Předmětem jednání bylo prohlubování hospodářské spolupráce, přičemž dle předsedy vlády České republiky mohou české firmy chilské protistraně nabídnout moderní technologie a inovace především v oborech, jako jsou obnovitelné zdroje, energetika, těžba, zemědělství nebo ochrana životního prostředí.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: Diario Financiero

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí

Doporučujeme