Povinné očkování pro řidiče kamionů povede v Kanadě k posílení inflace a nedostatku v zásobování

Problémy kanadské ekonomiky potýkající se s nejvyšší inflací za posledních 30 let a výpadky zásobování se mají v nadcházejících týdnech ještě prohloubit vinnou zavedení povinného očkování proti covid-19 pro řidiče přeshraniční nákladní dopravy mezi Kanadou a USA.

Nařízení, jež vyvolalo vlnu protestů a chaos v dodavatelských řetězcích, je platné od 15. ledna letošního roku. Americká vláda zavedla povinné očkování pro řidiče nákladní dopravy vstupující na území USA z druhých zemí od 22. ledna 2022.

Ilustrační fotografie

Proti zavedení povinné vakcinace v dopravě se staví premiér kanadské provincie Alberty Jason Kenney: „Zdravý rozum nám napovídá, že se Severní Amerika v současné době nachází na vrcholu krize dodavatelských řetězců, situace povede k obrovské inflaci.“

Očekává se, že zmíněné nařízení vlády povede k poklesu počtu řidičů kamiónů zhruba o 20 procent. Nařízení má znemožnit přeshraniční práci přibližně 32 tisícům z celkových 160 tisíc kanadských řidičů kamionů. Tento sektor dopravy před zavedením nařízení postrádal zhruba 18 tisíc řidičů. Přepravní společnosti, které se již nyní potýkají s nedostatkem pracovní síly, zvedají mzdy za cílem přilákat vhodné kandidáty, často bezúspěšně.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Více než dvě třetiny statků obchodovaných mezi Kanadou a USA v celkové hodnotě 521 miliard amerických dolarů je převáženo silniční dopravou.

Dopravci odhadují, že nařízení povede k prázdným regálům v obchodech v následujících několika týdnech, ale především k silným inflačním tlakům ve chvíli, kdy dopravci přesunou zvýšené náklady na mzdy na konečného spotřebitele. Očekávají se problémy především se zajištěním dovozu čerstvého zboží jako jsou ovoce a zelenina, ale i citlivého zdravotnického materiálu.

Inflace v kanadské ekonomice dosáhla v prosinci 2021 úrovně 4,8 procenta, což je nejvyšší hodnota za posledních 30 let.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters

• Oblasti podnikání: Doprava, logistika