Prací prášky, plenky nebo dámské hygienické potřeby. Izrael usnadňuje jejich dovoz

Ministryně hospodářství a průmyslu Orna Barbivai schválila rozšíření dovozní reformy a přidala další produkty na seznam zboží, na které pro dovoz do Izraele stačí mezinárodní povolení.

Mezi nové produkty, které budou do reformy zahrnuty, patří tampony, prostředky na mytí nádobí, jednorázové plenky, prací prášky a prostředky do myček. Ministerstvo se navíc rozhodlo zrušit izraelský standard pro dovoz školních batohů.

Ilustrační fotografie

Jaký to bude mít dopad na ceny? Zatím těžko říct. Například jeden z největších dovozců těchto typů produktů Diplomat žádá zdražení pracích a mycích prostředků kvůli vyšším cenám od zahraničních dodavatelů. Jinými slovy, ne ve všech případech jsou vysoké ceny produktů péče o pleť spojeny s požadavky místního regulátora. Pokud společnost Kimberly-Clark zdražuje toaletní papír, je to kvůli zdražování papírových výrobků po celém světě.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Produkty zahrnuté do dovozní reformy:

  • tampony – dováženy dle australského standardu, akceptovány i v Evropě a USA;
  • prostředky na mytí nádobí a myčky a prací prášky – v souladu s evropským nařízením upraveny pro dovoz výrobků neznečišťujících vodní zdroje a životní prostředí;
  • kondomy – ministr schválil novelu místní normy, která ji uvádí do souladu s mezinárodní, což usnadní proces dovozu tohoto typu výrobku;
  • batohy – rozhodlo se, že místní standardní požadavek by mohl být odstraněn. Ministryně hospodářství zveřejnila zprávu o svém záměru odebrat státní kontrolu nad tímto typem výrobků. Příslušná žádost může být schválena po povolení ministrů školství a zdravotnictví.

Ministerstvo vysvětluje, že reforma má snížit byrokracii při zavádění dovozních dodávek. A čím méně byrokracie, tím levnější produkt a tím rychleji se dostane na pulty.

Podstatou reformy je zkrátka odstranění dvojí certifikace zboží na cestě k pultu. Ministerstvo se domnívá, že pokud izraelská norma odpovídá mezinárodní, nemá smysl provádět povinnou dodatečnou kontrolu shody zboží s izraelskou normou (jde o aktuální pravidlo).

Zdroj: www.vesty.co.il
Připravil kolektiv CzechTrade Izrael

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Izrael | Zahraničí