A to vše legálně, neboť japonská legislativa, na rozdíl od té skotské či americké, označení japonská whisky striktně nedefinuje.
Nepříznivou situaci se rozhodla řešit Japonské asociace výrobců destilátů a likérů (Japan Spirit & Liqueurs Makers Association), která v roce 2021 připravila sadu pravidel, jež musí produkt plnit, aby mohl být za tradiční japonskou whisky označen. Řada z více než 90 členů asociace se těmito pravidly již řídí, od 1. dubna však bude po výrobcích, které patří do této skupiny, jejich dodržovaní oficiálně vyžadováno.
ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí
Samotná pravidla jsou velmi standardní. Aby whisky mohla být značena jako japonská, pak celá výroba – destilace, zrání v sudech, lahvování – musí proběhnout v Japonsku, minimální doba zrání musí být tři roky a finální produkt musí mít alespoň 40% podíl alkoholu. Whisky dále musí být vyrobena výhradně ze sladového zrna a smí být použita pouze japonská voda. Produkty, které tyto pravidla nesplňují, by se pak měly vyvarovat použití japonské vlajky či japonských místních a osobních jmen.
Definice není právně vymahatelná, a nelze proto předpokládat, že by přinesla konec napodobeninám. Milovníci whisky však díky ní získají jistotu, že minimálně produkty od palíren patřících do Japonské asociace výrobců destilátů a likérů budou tou skutečnou a pravou japonskou whisky.