Přebytek obchodu Kanady se v srpnu zvětšil i kvůli poklesu importů

Vedoucí úlohu na straně exportů zaujaly především za posledních sedm let nejvyšší vývozy produktů energetického průmyslu, či exporty kovů a nekovových minerálů.

Přebytek obchodní bilance Kanady se zbytkem světa se v srpnu letošního roku dále prohloubil a výrazně překonal očekávání analytiků. Důvodem byly silné exporty výrobků energetického průmyslu, které více než vyrovnaly pokles obousměrného obchodu s motorovými vozidly a jejich částmi.

Ilustrační fotografie

Přebytek obchodu Kanady dosáhl v srpnu hodnoty 1,94 miliardy kanadských dolarů (1,54 miliardy dolarů) – tedy úrovně podstatně vyšší, než byl průměr původních odhadů – 430 milionů kanadských dolarů. Jedná se o podstatný vzrůst z červencového přebytku o velikosti 736 milionů kanadských dolarů.

Vývozy vzrostly v srpnu o 0,8 procenta, a to především díky výrobkům energetického průmyslu, které vzrostly na své maximum od března 2014. Dobře si vedly také kovy a nekovové minerální produkty. Silné exporty v těchto odvětvích absorbovaly pokles vývozů motorových vozidel a jejich částí.

Dovoz v srpnu poklesl o 1,4 %, především v souvislosti s poklesem importů motorových vozidel a jejich částí.

„Jak jsme očekávali, světový nedostatek čipů nadále ovlivnil výrobu v sektoru motorových vozidel,“ uvedl Royce Mendes, ekonom CIBC Capital Markets. Podle Mendese je nad očekávání veliký přebytek obchodu Kanady především důsledkem slabých importů statků.

Zdroj: Reuters
Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí