Přehled energetických projektů v Hondurasu

Po nedávné reformě energetického sektoru v Hondurasu, která zajišťuje větší dohled a účast státu na projektech, přichází nové projekty.

Erick Tejada, vedoucí energetického úřadu a prezident státní energetické společnosti Enee, představil plány na výstavbu páté turbíny v největší elektrárně v zemi. Sloužit bude v komplexu Francisco Morazán o výkonu 300 MW, známém také jako El Cajón.

Ilustrační fotografie

Nová 75MW jednotka by stála 130 až 140 milionů dolarů a podle zpráv se dokonce mluví o instalaci šesté turbíny s tím, že studie probíhají. V prvních čtyřech měsících roku 2022 představoval Francisco Morazán 12 % produkce elektřiny středoamerického národa.

V rámci aktuální výstavby nové přehrady vláda navrhla možnou instalaci plovoucí solární energie, která by přidala 30–40 MW. Další rozvoj fotovoltaiky je plánován v departementu Olancho, poblíž 104MW vodní elektrárny Patuca, a zahrnuje výstavbu 50MW parku. Plán Enee zahrnuje instalaci 1,5MW jednotky v Patuce, která by využívala průtok nádrže.

Administrativa prezidenta Xiomary Castra se navíc snaží dát nový impuls víceúčelovému projektu vodní elektrárny El Tablón ve Valle de Sula, který by stál 200 milionů dolarů a využíval by vodu z řeky Chamelecón. Kapacita by byla 20–30MW.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: BNAmericas.com

• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Amerika | Honduras | Zahraničí