Příliv přímých zahraničních investic do Číny za 11 měsíců roku 2021 přesáhl jednoho bilion juanů

Přímé zahraniční investice do Číny v roce 2021 opětovně trhají všechny předchozí rekordy.

Přímé zahraniční investice (PZI) do Číny od ledna do listopadu letošního roku meziročně vzrostly o 15,9 procenta na 1,04 bilionu juanů (157,2 miliardy amerických dolarů), uvedlo čínské ministerstvo obchodu (MOFCOM).

Ilustrační fotografie

Přeshraniční příliv investic do čínského sektoru služeb se meziročně zvýšil o 17 procent a high-tech průmysl zaznamenal 19 procentní skok v přílivu PZI, ukázala data MOFCOM.

Pokud jde o zdroje investic, země Iniciativy pásu a stezky a Sdružení Národů jihovýchodní Asie (ASEAN) investovaly do Čínské lidové republiky o 24,7 procenta, respektive o 23,7 procenta více.

Čína se zavázala dále zkrátit negativní seznam zahraničních investic, usnadnit služby podnikům a projektům financovaným ze zahraničí a podporovat rostoucí transparentnost a internacionalizaci podnikatelského prostředí s cílem většího otevření čínského trhu.

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Země po 20 letech členství snížila celkovou základní celní sazbu z 15,3 procenta na 7,4 procenta, což je méně než závazek 9,8 procenta přijatý při přistoupení ke Světové obchodní organizaci.

Čína je trhem s vysokým potenciálem, který však má mnohá specifika. Světová obchodní komunita, včetně českých firem, nyní čeká především na zmírnění protiepidemických opatření, kvůli kterým je Čína fakticky pro cizince uzavřena. Kanceláře CzechTrade v Číně pomáhají českým firmám různými způsoby minimalizovat dopady těchto opatření.

Zdroj: CGTN
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína se sídlem v Pekingu.

• Oblasti podnikání: Investice
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí