Zdroj: CzechTrade

Přímé zahraniční investice v Estonsku dosáhly v roce 2022 historického maxima

I přes geopoliticky nepříznivou situaci Estonsko zůstává atraktivní pro zahraniční investory.

V loňském roce pomohla Invest Estonia přilákat do Estonska přímé zahraniční investice v hodnotě 351 milionů eur, což je historický rekord. S investicemi je spojeno rovněž vytvoření téměř 1 600 nových vysoce placených pracovních míst. 

Ilustrační fotografie

Největším zahraničním investičním projektem v Estonsku je továrna na magnety Neo Performance Materials v hodnotě 100 milionů eur. Továrnu má ve městě Narva postavit společnost Silmet. Magnety vyrobené továrnou budou použity v různých aplikacích, včetně elektrických zařízení, generátorů, reproduktorů a vědeckých zařízení, stejně jako ve větrných turbínách a hybridních a elektrických vozidlech.

Dalším příkladem zahraniční investice na estonském území je projekt společnosti Bifrost Tug. Tento norský výrobce ledoborců v Estonsku buduje výzkumné a vývojové centrum. Jeho cílem je vyvinout nový design odnímatelné přídě pro lámání ledu pro menší tažná plavidla, aby se zlepšil jejich přístup k větrným elektrárnám v pobřežních větrných farmách během zimy.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Mezi úspěšné příběhy patří také navazující investice německé společnosti Kühne+Nagel IT Centre, největšího tvůrce pracovních míst po Neo Performance Materials, a finského výrobce elektroniky Incap Electronics. Ten byl během loňského vydání Estonian Entrepreneurship Awards vybrán jako zahraniční investor roku. Společnost provozuje továrnu na ostrově Saaremaa.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: Invest Estonia

• Oblasti podnikání: Investice
• Teritorium: Estonsko | Evropa | Zahraničí