Zdroj: CzechTrade

Jaké budou priority ukrajinského poválečného energetického systému?

Poválečný rozvoj ukrajinského energetického průmyslu bude založen na rozvoji jaderné a zelené generace a vybudování decentralizovaného energetického systému.

Během diskuse v Ukrajinském domě Davos při Světovém ekonomickém fóru v Davosu sdělil náměstek ministra energetiky Ukrajiny pro evropskou integraci Jaroslav Demčenkov, že základ ukrajinské povalečné energetické strategie v nadcházejících desetiletích budou tvořit tři pilíře – rozvoj jaderné a obnovitelné energetiky a výstavba decentralizovaného energetického systému.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo energetiky Ukrajiny podle něj již o těchto prioritách vede konzultace s mezinárodními partnery. „Do roku 2040 plánujeme zcela se vzdát uhlí ve výrobě elektřiny a po roce 2032 jeho role výrazně poklesne. Očekáváme, že podíl obnovitelných zdrojů energie na energetické bilanci dosáhne 25 % v roce 2032 a zdvojnásobí se do roku 2050,“ popsal cíle Ukrajiny Demčenkov. Zároveň poznamenal, že vyřazování uhlí bude probíhat souběžně s výstavbou nových solárních a větrných elektráren a také nových tepelných stanic na biopaliva.

Ukrajina navíc podle Demčenkova plánuje do roku 2032 postavit dva nové jaderné reaktory a spustit pilotní projekty reaktorů s nízkým výkonem.

Náměstek ministra je přesvědčený, že nyní je ten správný čas projednat budoucí energetické projekty na Ukrajině s mezinárodními partnery a investory za účelem urychlit energetickou transformaci po vítězství Ukrajiny. Zároveň zdůraznil, že energetická transformace Evropy je nemožná bez účasti Ukrajiny.

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Ukrajina.
Zdroj: https://interfax.com.ua/

• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí

Doporučujeme