Pro zmírnění inflace chce italská vláda zrušit DPH na vybrané zboží

Zrušení DPH na spotřební zboží, od potravin po léky, od dopravy po knihy. To je jedna z hypotéz, které vláda zvažuje v příštím dekretu na konci července, aby zmírnila inflační zátěž nejnižších příjmů.

Italská vláda chce v příštím dekretu zrušit DPH na spotřební zboží. Krytí by pocházelo z dodatečných příjmů, které se v těchto měsících superinflace nahromadily právě díky DPH, a tím pádem vláda počítá s fiskálním prostorem ve výši přibližně 8,5 miliardy euro, z něhož lze čerpat novou pomoc pro hospodářství.

Ilustrační fotografie

V dubnu se změnila evropská směrnice o sazbách DPH, která členským státům EU přiznala pravomoc změnit daň z přidané hodnoty uplatňovanou na určité výrobky, a to i na nulu prostřednictvím osvobození od daně s nárokem na odpočet.

Seznam je stanoven stejnou směrnicí a zahrnuje zboží a služby, které již nyní podléhají snížené sazbě v rozmezí 5 až 10 procent především na potraviny, ale také dodávky vody, léky, zdravotnické prostředky, dopravní služby, knihy a noviny.

Krytí by pocházelo z dodatečných příjmů, které se v těchto měsících superinflace nahromadily právě díky DPH. V praxi by se tak rozšířil mechanismus, který již vláda použila ke snížení spotřební daně z pohonných hmot, vzhledem k tomu, že od ledna do května se podle údajů italského Ministerstva financí zvýšily příjmy z DPH přibližně o 10 miliard eur, což je téměř o 20 % více než ve stejném období loňského roku.

Vláda počítá s fiskálním prostorem ve výši přibližně 8,5 miliardy eur, z něhož lze čerpat novou pomoc pro hospodářství.

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 ore

• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí