Prodeje aut v Izraeli lámou rekordy

V lednu 2021 se v Izraeli podle Asociace dovozců automobilů prodal rekordní počet nových automobilů – 48 242, což je skoro o 16 procent více než loni. V Česku se aut naopak prodává rekordně málo.

V ČR, která má zhruba stejný počet obyvatel, byly podle Svazu dovozců automobilů letošní lednové prodeje nejhorší od roku 2014. Prodalo se třikrát méně aut – 14 794, což je meziroční pokles o 22,7 procenta.

V únoru 2021 bylo v Izraeli prodáno 25 505 nových automobilů, což je o 2,6 % více než ve stejném období v roce 2020. V lednu až únoru 2021 tak na silnice v zemi vyjel rekordní počet nových automobilů – více než 73 000. To je o 10,7 % více než za první dva měsíce roku 2020.

Odborníci na automobilový trh vysvětlují, že existuje několik důvodů, které vedly ke zvýšení prodeje nových automobilů v Izraeli. Kromě očekávaného vyššího zdanění aut (zejména těch, které měly dříve ekologické úlevy) byla například realizována řada významných dohod s leasingovými společnostmi, které byly v roce 2020 kvůli koronavirové krizi zmrazeny. Kromě toho je možné, že druhá karanténa přesvědčila mnoho potenciálních kupců, aby nespěchali s nákupem nového automobilu a čekali na nový rok.

A konečně, pokud si dříve mnozí stěžovali na veřejnou dopravu z důvodu nepohodlí a zpoždění, nyní přibyl další problém – nebezpečí infekce. Mnoho Izraelců jednoduše nechce riskovat, že se vystaví nebezpečí infekce v přeplněných autobusech, jejichž počet na trasách a kapacita se během karanténního období snížily. Větší prodeje aut ve srovnání s Českem se dají vysvětlit také výrazně horší obslužností veřejnou dopravou a častějším dojížděním do práce i na poměrně velké vzdálenosti.

Navíc se v lednu 2021 se na místním automobilovém trhu objevil nový hráč – dovozce elektrických vozidel Tesla, přitom s velmi příznivou cenou (na izraelské poměry).

Žebříček nejprodávanějších značek v Izraeli:

  1. Hyundai
  2. Toyota
  3. Kia
  4. Mazda
  5. Škoda – dlouhodobě nejprodávanější evropská značka
  6. Mitsubishi
  7. Renault
  8. Seat
  9. Chevrolet
  10. Nissan

Mezi prémiovými vozy si nejlépe vede BMW s téměř dvojnásobným nárůstem, Audi a Mercedes.

Živý a rostoucí izraelský automobilový trh a navazující segmenty, jakými jsou servisní služby, zařízení a materiály, náhradní díly, autodoplňky apod., představují významné příležitosti pro české firmy.

Zdroj: https://www.ynetnews.com/
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Izrael.
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Obchod
• Teritorium: Asie | Izrael | Zahraničí