Prodeje kanadského zpracovatelského průmyslu se v červenci propadly o 1,5 % – pokles zaznamenalo 12 z 21 průmyslových oborů

Posílení na trhu s motorovými vozidly nedokázalo v červenci vyvážit pokles ve dřevozpracovatelském odvětví, či propad na trhu s letadly a jejich díly.

Kanadský statistický úřad oznámil pokles výnosů zpracovatelského průmyslu v červenci o 1,5 procent na úroveň 59,6 miliard kanadských dolarů. V předchozím měsíci celý sektor vzrostl o 3,6 procent. Tento červencový pokles výnosů (- 1,5 %) i samotného objemu prodaného zboží (- 1,7 %) se týkal 12 z 21 sledovaných průmyslových oborů. Omar Abdelrahman, ekonom TD Bank, přičítá tento pokles chatrnému oživení ekonomiky v první polovině léta letošního roku. „Jakmile pozorujeme známky oživení v prodejích automobilů, ostatní průmyslové obory tento růst hatí,“ uvedl Abdelrahman.

Pohled na město Toronto přes jezero Ontario, Kanada
Toronto, Kanada

Pokles červencových prodejů proběhl ve stejnou dobu jako 21,8procentní propad prodejů výrobků ze dřeva. Tento sektor byl již oslaben úbytkem prodejů v červnu o 5,8 procent.

Prodej výrobků a dílů leteckého průmyslu ztratil 19 procent výnosů. Na druhou stranu prodeje motorových vozidel vzrostly o 13,5 procent, prodeje primárních kovů si polepšily o 3,9 procent a díly motorových vozidel vzrostly o 7,6 procent.

Kanadský statistický úřad minulý měsíc oznámil, že kanadská ekonomika meziročně poklesla o 1,1 procent v druhém kvartálu. Kanadská centrální banka podržela klíčovou úrokovou sazbu na úrovni 0,25 procent. Centrální banka dále očekává posílení ekonomiky v druhé polovině letošního roku i přes probíhající čtvrtou vlnu covid-19, přiznává však, že problémy na straně nabídky mohou uzdravení ekonomiky zbrzdit.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Canadian Press
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí