Zdroj: CzechTrade

Prodeje nových automobilů ve Velké Británii sice dramaticky klesají. Poptávka po elektromobilech roste

Registrace nových automobilů ve Spojeném království loni klesly na nejnižší úroveň za posledních třicet let.

Navzdory oživení v druhé polovině roku 2022 zasáhl výrobní linky přetrvávající nedostatek dílů. Mezitím poptávka po elektromobilech rostla a tvořila téměř pětinu prodejů nových vozů. „Nabíjecí infrastruktura však není budována dostatečně rychle, aby poptávku zvládla,“ varovala Společnost výrobců a prodejců automobilů (SMMT).

Magic Eye | SP ČR

Za celý rok 2022 bylo ve Spojeném království registrováno 1,61 milionu nových automobilů. To byla nejnižší úroveň od roku 1992. Trh nadále pociťoval dopad pandemie covidu-19. Prodeje byly dokonce nižší než v roce 2021, tedy v období ovlivněném lockdowny, a zhruba o 25 % nižší než v roce 2019, posledním před vypuknutím pandemie.

Ačkoli poptávka po nových vozidlech zůstala vysoká, výrobci měli problémy s obstaráním potřebných dílů. Obzvláště vážné problémy byly se získáváním polovodičů, které se používají v široké škále elektronických systémů, od infotainmentu ve voze až po řízení motoru.

Refork je Vizionářem roku 2022. Jak začal příběh startupu, který vyvinul alternativu za plasty?

„Stále se jedná o dlouhodobý efekt pandemie covidu-19,“ řekl Mike Hawes, výkonný ředitel SMMT. Podle něj je klíčovým problémem globální narušení dodavatelských řetězců. Poptávka stále existuje, ale zásadní problémem jsou pomalé dodávky, kdy v některých případech musí zákazníci čekat na svůj nový vůz déle než půl roku. Situace se však výrazně zlepšila ve druhé polovině roku, kdy registrace rostly pět měsíců v řadě.

Trend má pokračovat i v letošním roce, a to i přes obavy z recese. SMMT předpokládá, že v roce 2023 se prodá zhruba 1,8 milionu vozů.

Naproti tomu pokračoval růst prodeje elektromobilů. Jejich počet vzrostl ze 190 700 na 267 000 a jejich podíl na trhu se zvýšil z 11,6 na 16,6 %. V prosinci se podíl zvýšil na necelých 33 %, což však odráží načasování dodávek ze zámoří od společnosti Tesla. Nejvíce elektrických vozů (66 %) putovalo do firem jako služební automobily. Přestože prodeje elektromobilů rychle stoupají, SMMT má obavy jak z vládní politiky, tak z rozvoje nabíjecí infrastruktury.

Už v roce 2024 má vstoupit v platnost mandát pro vozidla s nulovými emisemi. Ten bude automobilky nutit, aby část vozů byla plně elektrická. V roce 2030 má pak být zakázán prodej nových benzinových a naftových automobilů, ačkoli některé hybridy budou na trhu povoleny až do roku 2035.

Británie je třetím největším evropským automobilovým trhem a adopce elektrických vozů bude mít vliv na celý dodavatelský řetězec, včetně českých dodavatelů a subdodavatelů na tento trh.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: BBC

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí

Doporučujeme