Prodloužení daňových úlev pro malé firmy v Číně

Některé preferenční daňové úlevy pro malé podnikání budou prodlouženy až do roku 2023.

Čínská vláda bude usilovat o zlepšení finančních služeb pro malé a mikro podniky, rodinné firmy a farmáře. Po schůzce Státní Rady padlo rozhodnutí prodloužit některé daňové úlevy a benefity pro nejmenší podniky, které již vypršely na konci roku 2019. Tyto úlevy by nyní měly platit až do konce roku 2023 a zahrnují:

  • Finanční instituce budou vyjmuty z placení DPH z příjmů z úroků z půjček menších než 1 milion RMB (cca 141 800 USD) poskytovaných výše uvedeným 3 typům malých podniků
  • Pro finanční instituce, které prodloužily úvěry menší než 1 milion RMB farmářům nebo těm, kteří poskytují farmářům pojistné služby. Korporátní daň bude vybírána z 90% zdanitelného příjmu plynoucího z úroku úvěru nebo prémiového pojištění
  • Malé společnosti poskytující půjčky, které prodloužily úvěry nižší než 1 milion RMB farmářům, budou vyjmuty z placení DPH z příjmů z úroků. Korporátní daň bude vybírána z 90% zdanitelného příjmu plynoucího z úroku úvěru.

Podle čínského Generálního ředitelství cel se čínský export a import propadl za první 3 měsíce o téměř 10 %, export se snížil o 1 6%, import o 2,4 %. Státní Rada proto na svém zasedání 31.3. vyzvala k další úpravě fiskální a monetární politiky, přijmutí opatření na zvýšení domácí poptávky a pomoc menším domácím firmám, zahraničním obchodním firmám a OSVČ.

Zpracoval: kolektiv kanceláře CzechTrade v Šanghaji 

Pravidelné novinky e-mailem