Progres v očkování určí ekonomický výhled Švédska v roce 2021

Očekává se, že švédská úroková sazba zůstane na nule až do roku 2024. Růst HDP v roce 2021 odhaduje švédská centrální banka na 3,0 %, a v roce 2022 na 3,9 %.

Podle zpravodajského serveru The Local švédská ekonomika překonala druhou vlnu pandemie lépe než tu první, uvedla švédská centrální banka při zveřejňování nové prognózy úrokové sazby. Riksbank nicméně varuje, že pandemie má stálý dopad na ekonomiku a že do budoucna bude přetrvávat velká nejistota. Dodává, že odvětví služeb jsou pod silným tlakem, a to kvůli nízké spotřebě.

„Celkově je však hospodářství odolnější vůči druhé vlně pandemie než vůči první. Očkování stále probíhá. Jakmile se šíření viru zpomalí a zruší se omezení, očekává se, že se domácnosti vrátí k normálnímu vzorci spotřeby, který vytvoří příznivé podmínky pro růst poptávky,“ uvádí ve své poslední měnové zprávě centrální banka.

Rovněž však uvedla, že rozsah krize znamená, že bude pravděpodobně trvat až do roku 2023, než švédská míra inflace trvale dosáhne cíle banky ve výši dvou procent. „Ekonomický vývoj v roce 2021 bude do značné míry ovlivněn tím, jak rychle a účinně očkování redukuje pandemii,“ dodává.

Riksbank uvedla, že bude pokračovat v nákupu aktiv v rámci 700 miliard švédských korun, jak bylo dříve rozhodnuto, a bude držet klíčovou úrokovou sazbu země, repo, na nulovém procentu, přičemž předpověděla, že repo sazba zůstane na nule až do roku 2024.

Banka přijala zásadní rozhodnutí snížit sazbu na nulu a pod ní v únoru 2015 a doufala, že tato strategie zvýší inflaci, aby zvýšila ceny zboží a služeb každodenní spotřeby, a tím zlepšila ekonomické vyhlídky severských zemí. Téměř o pět let později byla sazba v prosinci 2019 zvýšena z hodnoty -0,25 na nulu.

Očekává se, že švédský HDP v letošním roce poroste o 3,0 procenta, což je více než předchozí prognóza banky o 2,6 procenta, zveřejněná v listopadu, a 3,9 procenta v příštím roce (nižší ve srovnání s předchozí prognózou 5,0 procenta).

Více než 300 000 lidí ve Švédsku dostalo první dávku vakcíny proti koronaviru. Švédští představitelé však ve středu varovali, že problémy s distribucí mohou způsobit zpoždění očkování. I vzhledem k tomu, že ekonomický propad v zemích Skandinávie by neměl být tak drtivý jako jinde v Evropě, je švédský i skandinávský trh stále atraktivní pro exportní dodávky.

Asistenci českým exportérům je připravena nabídnout zahraniční kancelář CzechTrade pro Skandinávii se sídlem ve  Stockholmu. Kontaktujte nás kdykoliv a rádi s vámi probereme individuálně váš exportní záměr.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie. 
Zdroj: The Local
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Obchod | Zdravotnická technika
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí