Projekt Čisté Srbsko napomůže ochranně vodních zdrojů

Spuštěním investičního plánu má být zajištěna výstavba komunální infrastruktury na území více než 80 % místních samospráv v Srbsku. Investice dosáhne hodnoty 3,6 miliardy eur.

Projekt výstavby komunální infrastruktury a infrastruktury na likvidaci tuhého komunálního odpadu Čisté Srbsko, jež je v gesci Ministerstva výstavby, infrastruktury a dopravy, je koncipován na základě potřeby vyšší míry ekologického hospodářství a ochrany vodních zdrojů. 

Ilustrační fotografie

Plánována je výstavba kanalizační sítě v délce přes 5569 kilometrů, 183 zařízení na čištění odpadních vod, a také sanace, rekonstrukce, rekultivace a výstavba center pro nakládání s tuhým komunálním odpadem ve městech Niš, Kragujevac, Kraljevo a Pančevo.

Tyto projekty v gesci ministerstva představují investici v celkové hodnotě 3,6 miliardy euro. Pokryty budou částečně ze státního rozpočtu a částečně komerčními půjčkami. V první fázi projektu je v plánu vybudovat 26 zařízení na čištění odpadních vod a přibližně 700 kilometrů zcela nové kanalizace na území 14 měst a obcí. 

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

V roce 2022 by v závislosti na výši vyčleněných financí měly být podepsané realizace projektu s obcemi Ada, Malo Crniće, Golubac-Vinci, Lučani, Svilajnac, Tutin, Velika Plana, Merošina, Zaječar, Mladenovac, Rekovac, Bujanovac, Smederevska Palanka, Vranjska Banja, Aleksandrovac, Subotica, Vladimirci, Ub, Žagubica, Doljevac, Vlasotince, Sopot, Gadžin Han, Vrnjačka Banja, Leskovac, Prokuplje, Valjevo, Sjenica a Koceljeva.

Zdroj: biznis.rs
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí