Projekt výstavby rafinérie Dos Bocas v Mexiku již překročil plánovaný rozpočet

Ambiciózní projekt Dos Bocas ve státě Tabasco znovu překročil plánovaný rozpočet, a to téměř o 1 miliardu dolarů a dohromady tak projekt překročil původně plánovanou investici již o 1,9 miliardy dolarů.

Dle obchodního plánu 2021-2025 státní ropné společnosti Pemex, bude projekt výstavby nové rafinérie v rodném státě současného prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, stát 9,9 miliard dolarů (201 miliard pesos), což je o 11 % více než byla původní výše investice: 8,9 miliard dolarů. Nicméně, když práce na rafinérii v roce 2019 začaly, tak Pemex kalkuloval, že bude projekt stát zhruba 8 miliard dolarů (160 miliard pesos). Postupem času se tak předpokládaná investice postupně zvyšuje.

Výstavba této rafinérie je jeden z klíčových projektů současné vlády a je financována z veřejných zdrojů prostřednictvím dceřinné společnosti Pemexu: Pemex Transformación Industrial. Za projekt je odpovědné Ministerstvo energetiky (Sener). Projekt měl být dle původních plánů dokončen do června 2022, očekává se však, že v roce 2022 začnou nutné zkoušky, inaugurace by pak měla proběhnout v roce 2023. Rafinérie by měla mít v prvním roce výrobní kapacitu 165 tisíc barelů benzínu za den a 122 tisíc barelů dieslu denně. V dalších letech by pak měla produkce vzrůst.

Pemex zároveň modernizuje dalších šest stávajících rafinérií, které posledních několik let kvůli stáří a špatné údržbě operují pod kapacity produkce. V dalších čtyřech letech se očekává, že do národního rafinačního systému Pemex investuje 64 miliard pesos.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: www.bnamericas.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika | Investiční celky
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí