Projekt výstavby ropovodu z Kanady do USA je o krok blíž jeho realizaci

Po zrušení omezujícího nařízení se projekt od kanadské společnosti TC Energy v hodnotě 8 miliard dolarů týkající se výstavby ropovodu Keystone XL dává opět do pohybu.

Soudní nařízení vydané soudcem z Montany zakazovalo určité předvýstavbové aktivity. Zákaz byl však minulé pondělí odvolán, což posunuje projekt Keystone XL o něco blíže k jeho realizaci. Tento ropovod dlouhý 1 900 kilometrů by umožnil dodávky většího množství ropy z kanadských ropných písků do rafinerií na americkém Gulf Coast. Pro kanadský ropný průmysl by jeho výstavba byla klíčová, jelikož v současnosti trpí kvůli nedostatku ropovodů.
Avšak zmíněné uvolnění je jen jedním krokem. Už v květnu bylo podle společnosti TC Energy pozdě na to začínat se stavebními pracemi. Projekt také čelí nejasnostem z právního hlediska ve státě Nebraska – vyjádření by mělo být vzneseno v tomto čtvrtletí. Překážkou mohou být i environmentalisté, podle nichž by výstavba ropovodu způsobila nárůst těžby z albertských ropných písků, tedy zvýšené množství skleníkových plynů.

Zdroj: EnergyNow Media
Vypracoval tým pracovníků CzechTrade Calgary

Pravidelné novinky e-mailem