Projekty na novou infrastrukturu přitahují do Číny zahraniční investice

Projekty na budování nové infrastruktury v Číně začínají být v očích zahraničních investorů velmi atraktivní. Od letošního roku byla vyhlášena řada takovýchto projektů, které jsou spolufinancovány zahraničními investory.

Německý Siemens PLM Software Company (Shanghai) podepsal dohodu s místní vládou v Urumqi v severozápadní ujgurské autonomní oblasti Xinjiang o výstavbě čínsko-evropské digitalizované inovační základny pro novou infrastrukturu ve městě Urumqi. Tato základna má za cíl stát se platformou pro technologické inovace, služby pro inteligentní výrobu a výchovu talentů v oblastech jako je inteligentní výroba, nové energie a internet věcí (IoT).

Německá firma rovněž plánuje vybudovat digitalizovanou továrnu a výstavní centrum ve městě Harbin v severovýchodní provincii Heilongjiang. Dále pak plánuje vybudovat IoT platformu pro cateringový průmysl ve spolupráci s Foodom Restaurant Group, která spadá pod realitního developera Country Garden. Siemens již spolupracuje se stovkami čínských firem na implementaci digitální transformace.

Siemens není jediným investorem. Americký Honeywell otevřel v polovině května své ústředí a inovační centrum ve Wuhanu v centrální Hubei provincii. Honeywell tak doufá, že aktivním zapojením do projektů nové infrastruktury mu umožní uspokojit potřeby čínských průmyslových společností a zákazníků, a rovněž vyvíjet nové technologie, produkty a modely.

Ostatní multinárodní korporace jako např. Dell, Intel, Microsoft, Qualcomm a Schneider Electric rovněž potvrdily své plány v sektoru nové infrastruktury. Firmy z Jižní Koreje se rovněž chystají aktivně vstoupit do výstavby informační, integrované a inovační infrastruktury v Číně.

Výstavba nabíjecích stanic pro elektrické vozy přinese příležitosti pro zahraniční společnosti, jelikož čínský trh s elektrickými vozy zahrnuje vedle čínských výrobců i zahraniční výrobce. Navíc čínská vláda nabízí podporu a pobídky, které vytváří příhodné byznysové prostředí pro sektro nové infrastruktury. Např. Šanghaj očekává investice do první fáze 48 hlavních projektů nové infrastruktury ve výši okolo 270 miliard RMB (cca 38,1 miliardy USD) v následujících třech letech. Šanghaj rovněž plánuje v tomto období výstavbu 34 000 nových 5G stanic a 100 000 smart nabíjecích stanic pro elektrické vozy. Citibank očekává přímé investice související s novou infrastrukturou ve výši 10 trilionů RMB, zatímco nepřímé investice dosáhnou 17,1 trilionu RMB.

Zpracoval: kolektiv kanceláře CzechTrade v Šanghaji

Pravidelné novinky e-mailem