Průmysl s bavlnou se vrací zpět na vrchol, Austrálie očekává úrodu v hodnotě 1,5 bilionu australských dolarů

Austrálie letos očekává úrodu o objemu 2,5 milionu balíků. Bangladéš, Vietnam, Indonésie nebo Thajsko vystřídaly Čínu na pozici klíčových odběratelů.

Austrálie očekává čtyřnásobně větší úrodu bavlny než v předchozím roce. Pokud se předpovědi potvrdí, průmyslové odvětví s bavlnou po dlouhé době opět nabere na síle. Obchod s bavlnou již delší dobu trpěl, a to zejména kvůli dlouho trvajícím suchům.

Výkonný ředitel společnosti Cotton Australia Adam Kay potvrdil, že úroda v minulém roce byla velice skromná. Přinesla jen 600 000 balíků bavlny a jednalo se tak o nejmenší úrodu za posledních 40 let. V letošním roce ale očekává úrodu o objemu 2,5 milionu balíků. Nicméně stále se nejedná o objemy, na které byli Australané zvyklí, tedy něco okolo čtyř miliónů balíků. Adam Kay poznamenal, že si letos nemohou stěžovat.

Dle organizace Australian Bureau of Agricultural and Resource Economics and Sciences (ABARES) právě dobré sezónní podmínky, které zajistily rekordně bohatou úrodu pšenice, vedly k navýšení sazenic bavlníku o 395 % na 295 000 hektarů.

Život bez Číny

Průmysl s bavlnou tvrdě zasáhly tlaky čínské vlády na omezení importu produktů z Austrálie. Čínské textilky dostaly příkaz nenakupovat australskou bavlnu. Celých 65 % australské bavlny přitom končilo právě v čínských továrnách. Adam Kay potvrdil, že situace se doposud nezměnila a veškerý export do Číny je zastaven. Čína přitom nenasadila žádné tarifní překážky, přestala bavlnu nakupovat.

Nicméně zdejší průmysl s touto komoditou se v Austrálii nezastavil. Země stále objevuje nové trhy a státy jako Bangladéš, Vietnam, Indonésie nebo Thajsko kupují většinu úrody, která dříve mířila do Číny. Výrobci situaci vidí pozitivně. Trh s bavlnou je silný, poptávka dobrá, a proto věří, že australští zemědělci utrží přibližně 600 australských dolarů za balík.

Cena bavlny je momentálně historicky na nejvyšších číslech. Hodnota bavlny dosáhla skoro 90 amerických centů za jednu libru (přibližně 450 g), což je nejvíce od poloviny roku 2018.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie. 
Zdroj: https://www.abc.net.au/
• Témata: Zahraniční obchod