Průmysl v rakouském Vorarlbersku je stejně silný jako dříve

Během pandemie se potvrdila síla vorarlberského průmyslu. Rakouská společnost Blum je zaplavena zakázkami.

Poprvé v historii společnosti nebude mít letos největší výrobce firma Blum v létě klasickou firemní dovolenou. Netýká se to jen 6180 zaměstnanců firmy Blum, ale také každého 25. zaměstnance ve Vorarlbergu. Již přes 30 let se dodavatelé, partneři a kolegové z oboru přizpůsobují celozávodní dovolené, konkrétně osmi závodům firmy Blum. Letos je množství zakázek tak vysoké, že se výroba letos nepřeruší, vysvětluje výkonný ředitel Philipp Blum.

Vorarlbersko, Rakousko

Rodinná společnost uzavřela rok 2019/20 s obratem skupiny 1,9 miliardy eur. To představuje mírný růst o 0,8 %, a to i navzdory tehdy začínající pandemii. Ne každému se tohle podařilo. Ekonomové z Bank Austria počítají pro rok 2020 s pětiprocentním poklesem hospodářské produkce vorarlberského průmyslu a v roce 2021 počítají naopak se silným oživením.

„Očekává se, že se průmyslová přidaná hodnota se letos zvýší o více než šest procent, a překročí tak předkrizovou úroveň z roku 2019,“ říká Claus Jeschko, regionální ředitel pro firemní zákazníky vorarlberské pobočky UniCredit Bank Austria a dodává: „Silné stránky vorarlberské ekonomiky představují kovoprůmysl, strojírenství a elektrotechnický průmysl. Ti budou pokračovat ve vzestupném trendu, za předpokladu, že v globálních dodavatelských řetězcích nedojde k dalším poruchám. Zaznamenáváme také zřetelný vzestupný trend v poptávce po úvěrech, i když společnosti mají v zásadě stále vysokou úroveň likvidity.“

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Dobrá obchodní situace

Současnou obchodní situaci označuje za dobrou 58 % dotázaných společností. Michael Amann, generální ředitel divize průmyslu rakouské obchodní komory k tomu uvádí: „Dobrá ekonomická situace těží z pokračujícího vysokého výkonu mezinárodních průmyslových společností. Velké společnosti zavádí i víkendové směny.“ Kvůli diferenciaci a globálnímu propojení však Vorarlbersko pociťuje také odvrácenou stranu této mince, jako je nedostatek surovin, jejich vysoké ceny a vysoké náklady na logistiku. „Žijeme trochu z ruky do úst,“ dodává Philipp Blum.

Stavební magnát z Bregenz Hubert Rhomberg říká, že z pandemie si je třeba navzdory všem potížím vzít ponaučení. „Byla to lekce pro všechny z nás. I pro politiky. Nezávidím nikomu. V rámci průmyslu jsme nejvíce profitovali ze vzájemné výměny zkušeností. Můžeme si důvěřovat, protože se známe. To je jedna z výhod malé země.“

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: Industrie Magazin

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí