Průmyslová produkce v Itálii dosáhla lepšího výsledku než před epidemií

Průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně vzrostla o 7,7 %, meziročně poklesla o 0,3 %.

Itálie se pomalu na opět staví na nohy a dokonce vykazuje lepší výsledky než její evropští konkurenti. Průmyslová produkce zaznamenaná italským statistickým úřadem (Istat) za měsíc srpen se ve srovnání s červencem zvýšila o 7,7 %, zatímco ve srovnání se srpnem 2019 lehce zpomalila o 0,3 %.

Takto výrazný růst je rozhodně nad očekávání, s přihlédnutím k tomu, že v dubnu se roční propast produkce rovnala 43 procentním bodům, v květnu se snížila na 20, v červnu opět poklesla na 14 a poté v červenci na něco málo přes osm. Srpnová produkce ve srovnání se srpnem 2019 poklesla pouze o 0,3 %.  

V průměru za čtvrtletí červen – srpen se tak úroveň produkce ve srovnání s předchozími třemi měsíci zvýšila o 34,6 %. Nejvýraznější výsledek se však týká celkového produkčního indexu, který přesahuje 105, čímž se vrací nad úrovně před epidemií (v únoru to bylo 103,2).

Obnova italské ekonomiky je navíc potvrzena dalšími signály. Například u vývozu se stále zmenšuje rozdíl s předkrizovým obdobím a poprvé od začátku letošní krize se výrazněji vzrostl export do Číny (+14 %). 

V příštích měsících se uvidí, zda bude tento trend pokračovat, nebo zda se jedná pouze o dočasný nárůst. Podle údajů Istat je výroba poháněna zejména dopravními prostředky a automobily, ale objevují se také pozitivní signály ve farmaceutickém, gumárenském, metalurgickém či elektronickém průmyslu. 

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie. 
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Itálie