Zdroj: CzechTrade

Prvenství v dopravních zácpách si drží již tradičně hlavní město Kolumbie

Pohyb v hlavním městě Kolumbie, v Bogotě, je v uplynulých letech stále složitější. Nekonečné dopravní zácpy, které způsobuje především masivní počet vozidel a stavební práce na důležitých dopravních tazích jako jsou 68. ulice a avenida Caracas.

Tento trend dokazuje i každoroční studie Global Traffic Scorecard společnosti INRIX, která se zabývá analýzou dat mobility. INRIX označil Bogotu jako šesté město s nejhustším provozem na světě a první v Latinské Americe během roku 2022.

Ilustrační fotografie

Řidiči v hlavním městě strávili podle průzkumu za loňský rok v dopravních zácpách v průměru asi 122 hodin. Ve srovnání s rokem 2021 se doba strávená na silnicích zvýšila o 30 % a tehdy se metropole umístila celosvětově na osmém místě se ztrátou 94 hodin. Navzdory těmto negativním číslům došlo ke 36% zkrácení dojezdových časů ve srovnání s rokem 2019, kdy se hlavní město umístilo celosvětově první se ztrátou 191 hodin.

Analýza pro rok 2022 byla provedena ve více než tisíci městech v 50 zemích. Londýn byl statisticky nejpřetíženější metropolí se 156 hodinami strávených za volantem. Následovalo Chicago se 155 hodinami a Paříž se 138 hodinami. Pro srovnání řidiči v Praze stráví v dopravě v průměru 53 hodin ročně.

Kávová velmoc Kolumbie sama dováží stále víc zrn ze zahraničí

Řešení trancones (španělské pojmenování pro dopravní zácpu) intenzivně řeší kancelář starosty města Bogota. Od počátku roku 2023 byl zaveden nový systém pico y placa, kdy mohou být v daný den v měsíci v provozu pouze některé automobily na základě čísla poznávací značky. Systém byl letos zpřísněn a zákaz pohybu vybraných vozidel platí celý den, nikoliv jen v ranní a večerní špičce, jako tomu bylo doposud.

Další řešení neutěšené dopravní situace mají přinést rozsáhlé infrastrukturní změny na území hlavního města, především budování nových a nebo rozšiřování stávajících stěžejních komunikací. Úlevu by Bogotě měla přinést i první linka nadzemního metra, která zahájí provoz v roce 2028.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Doprava, logistika
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí

Doporučujeme