První data z Luiperdu: jihoafrické plynové naděje

V JAR se nachází velké množství nevytěženého zemního plynu.

Počáteční data z plynového vrtu Luiperd poblíž pobřeží u Mossel Bay jsou velmi povzbudivá. Jedná se o stejné místo (Brulpadda), kde společnost Total loni nalezla velké množství kondenzovaného (mokrého) plynu – až jednu miliardu barelů. To byl také první úspešný hlubinný průzkum v JAR, který může významně ovlivnit jihoafrickou pozici v tomto odvětví.

Vrtná soustava se jmenuje DeepSea Stavanger a její velkou výhodou je odolnost proti silným vodním proudům. Před pěti lety Total používal jinou soupravu, která si s těmito proudy v této oblasti neporadila. DeepSea Stavanger byl také u prvního úspěchu v Brulpadda, kdy se protvrtal do hloubky 3633 metrů.

Od prvního vrtu v oblasti Luiperd jihoafrická vláda inkasovala bezmála 1,5 miliardy randů, jen z příjmu spojeného s provozem – ubytování dělníků/expertů, logistika, letecká doprava atd. Od srpna navíc získalo práci 195 jihoafrických inženýrů, ropných geologů, oceánografů a dalších specialistů. Očekává se, že vrtání potrvá 180-300 dní. Za tuto dobu Total zaplatí více než 3,3 miliardy randů za pronájem a provoz zařízení.

Jihoafrická vláda nyní dokončuje návrh zákona o rozvoji ropného průmyslu, který byl měl pomoci naplno využít potenciál v oblasti zemního plynu a ropy.

Zdroj: businessinsider.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Jihoafrická republika