První experimentální baterie byla připojena k litevské přenosové soustavě

Litevci připravují svou přenosovou soustavu na synchronizaci s Evropou a na rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie.

Litevský provozovatel přenosové soustavy Litgrid připojil dne 20. září 2021 první experimentální jednomegawattovou baterii k síti, čímž udělal první krok k vytvoření systému zařízení pro skladování energie. To bude hrát důležitou roli při zajišťování budoucí energetické nezávislosti země a při synchronizaci energetického systému se zbytkem evropské sítě.

Ilustrační fotografie

Podle generálního ředitele Litgrid Rokase Masiulise je tato baterie prvním pilotním projektem v pobaltských státech, během kterého specialisté společnosti vyzkouší její provoz v reálných provozních podmínkách energetické soustavy a prozkoumají její potenciál.
„Jedná se o první baterii, která nám pomůže naučit se lépe spravovat naše sítě, stabilizovat frekvence, řídit napětí a další technické parametry a získat potřebné zkušenosti,“ zdůraznil litevský ministr energetiky Dainius Kreivys na ceremoniálu v rozvodně ve Vilniusu.

„Tímto projektem zajišťujeme nejen energetickou nezávislost, ale také formujeme budoucnost, protože baterie jako zdroje stabilizace budou hrát klíčovou roli v integraci obnovitelné energie,“ dodal ministr. Společnost Energy Cells státní energetické skupiny Epso-G plánuje do října příštího roku v Litvě zřídit systém čtyř zařízení pro skladování energie s celkovou kapacitou nejméně 200 megawattů. Hodnota projektu dosáhne přibližně 100 mil. eur.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Tento systém, jenž bude vytvořen v rozvodnách Vilnius, Alytus, Utena a Šiauliai, se stane rychlou a flexibilní rezervou nouzového napájení, která musí zaručovat bezpečný a stabilní provoz litevského energetického systému až do synchronizace se zbytkem evropských sítí nebo během izolovaného provozu energetického systému, uvádí Litgrid.

Podle Kreivyse se Litva přitom nezastaví na hranici 200 megawattů. „Myslíme si, že v budoucnu určitě budeme mít větší baterie. Až 200 megawattů je první krok, protože pokud budeme pokračovat v rozvoji obnovitelné energie, budovat pobřežní větrné farmy, rozvíjet je na souši, integrovat stále více solárních panelů, to (…) nebude stačit,“ uvedl ministr.

Baterie bude dodávat technologická společnost pro skladování energie Fluence, kterou založily společnosti Siemens a AES.

Zdroj: LETA-BNS

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko se sídlem pro celé Pobaltí.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Litva | Zahraničí