První guatemalský satelit je na oběžné dráze

Po šesti letech práce se dostal satelit Quetzal-1 na oběžnou dráhu ve vesmíru.

Prioritou satelitu je prozatím posílat postupně informace řídicí stanici na Univerzitě del Valle de Guatemala (Universidad del Valle de Guatemala, UVG). Quetzal-1 zahájil svou misi ve vesmíru 28. dubna 2020.
Vyslání bylo provedeno v 9:20 ráno. Univerzita před vypuštěním satelitu přenášela živě na svých sociálních sítích rozhovor s ředitelem vývoje CubeSat Luisem Zeou. Ten připomněl začátky projektu s Víctorem Ayerdim, s cílem využít vesmírného prostoru a jeho příležitostí ve vesmírné oblasti nad Guatemalou a inženýrem Víctorem Ayerdim.
Hovořili o začátcích projektu a důležitosti satelitu ve vesmíru. Také připomněli, že tento projekt je důkazem, že i v Guatemale je možné dělat věci dobře, věda a technika jsou důležité pro rozvoj země a je třeba do těchto oblastí investovat.
Studenti, kteří se podíleli na tvorbě satelitu zdůraznili, že je vývoj Quetzal-1 mnohé naučil. Kromě znalostí v oboru zdůraznili důležitost přátelství, týmové práce a touhy pokračovat ve vědeckém výzkumu.
Úkolem Quetzalu-1 bude otestovat optický senzor na zachycení snímků různých vlnových délek. Bude tak možné detekovat chlorofyl ve vodních plochách a následně vypočítat koncentraci sinic nejen ve vodách Guatemaly.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Economista

Pravidelné novinky e-mailem