První švédská premiérka v historii země se vrátila na svůj post krátce po rezignaci

Kvůli problematickému hlasování v parlamentu o rozpočtu Švédska na rok 2022 odstoupila nově zvolená švédská premiérka, aby se vrátila do funkce během pouhých tří dní.

První švédská premiérka Magdalena Anderssonová byla 29. listopadu znovu jmenována. Zákonodárci ji podruhé těsně zvolili premiérkou za necelý týden poté, co představila plány na menšinovou vládu složenou pouze z jejích sociálních demokratů.

Ilustrační fotografie

„Jako všechny menšinové vlády budeme usilovat o spolupráci s ostatními stranami v parlamentu a já pro to vidím dobré příležitosti,“ řekla na tiskové konferenci Anderssonová, jejíž strana má v 349členném parlamentu 100 křesel. „Sociální demokraté mají v parlamentu s velkým náskokem největší stranickou frakci. Máme také dlouhou tradici spolupráce s ostatními a jsme připraveni udělat, co je potřeba, abychom vedli Švédsko kupředu,“ dodala Anderssonová.

Vůdce pravicové opoziční strany Ulf Kristersson popsal nastupující administrativu jako devítiměsíční úřednickou vládu a řekl, že v období před řádnými volbami v září 2022 toho mnoho nedosáhne. Anderssonová bude muset vést jednu z nejslabších švédských vlád v posledních desetiletích a vládnout s rozpočtem zčásti sestaveným třemi opozičními stranami, včetně protiimigračních švédských demokratů.

Magazín Český export a podnikání je online na webu exportmag.cz

Parlament minulý týden přijal rozpočtové změny předložené opozicí, které výrazně změnily plány vládních výdajů. Sociální demokraté jsou u moci od roku 2014 a podporují je strany, které spojuje jen jejich touha zabránit Švédským demokratům v ovlivňování politiky. Středopravá opozice se snažila získat dostatek hlasů pro vytvoření většinové vlády a průzkumy naznačují, že v příštích volbách může dojít k malému posunu v rámci politického rozložení sil.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Švédsko se sídlem ve Stockholmu, který je vždy připravený asistovat českým exportérům na Skandinávském trhu.
Zdroj: zpravodajský server Reuters

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí