Québec a Britská Kolumbie by se mohly letos stát motory k uzdravení kanadské ekonomiky

V roce 2022 by podle TD Bank mohlo tuto úlohu převzít Ontario.

Podle předpovědí TD Bank by se kanadské provincie Québec a Britská Kolumbie měly letos stát hlavními tahouny kanadské ekonomiky. HDP Québecu i Britské Kolumbie by podle odhadů mělo vzrůst v roce 2021 o 6,7 %, tedy o 0,6% bodů více než je očekávaný růst HDP celé kanadské ekonomiky.

Ekonomiku Québecu letos posílí především rychlé uvolnění restrikcí v červnu, silný sektor nemovitostí a štědré vládní programy. Ekonomiku Britské Kolumbie potáhne především sektor služeb a dřevozpracující průmysl. Ekonomové TD Bank dále upozorňují: „Ekonomika se zdá mít lepší vyhlídky i přes třetí vlnu covid-19, která se ukázala jako ekonomicky ještě více ničivá než vlna druhá. Zdá se, že Ontario a Nové Skotsko utrpěly větší škody. Nezaměstnanost v těchto provinciích vyrostla na nejvyšší bod nad hodnotu před pandemií. Naproti tomu nezaměstnanost v Britské Kolumbii, Novém Brunšviku a prérijních provinciích Alberta, Saskatchewan a Manitoba se od předpandemické úrovně moc nezměnila.“

Ontario, často označované za tahouna kanadské ekonomiky, poroste v roce 2021 relativně střídmým tempem 5,4 %. „Ontario se vyznačuje opatrným postupem,“ uvedli ekonomové. Ontario bylo poškozeno silným a dlouhým uzavřením ekonomiky v souvislosti se třetí vlnou covid-19. Druhým významným důvodem zpomalení je pak nedostatek světové nabídky polovodičů, který těžce postihl ontarijský automobilový průmysl. Dále se očekává ochladnutí tamějšího nebývale horkého trhu s bydlením.

Příští rok byla ale právě Ontario mělo podle odhadů TD Bank převzít vedoucí úlohu motoru kanadské ekonomiky expanzí HDP na úrovni 5 %.

Ekonomika Alberty by se po hlubokém 8,2% poklesu HDP v loňském roce měla stát jednou z nejrychleji se uzdravujících kanadských trhů. TD Bank předpovídá letošní růst HDP Alberty na 6,4 % a růst v roce 2022 na 4,8 %. Výrazným faktorem v této provincii je především vývoj cen komodit.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Financial Post
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Ostatní | Služby
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí