Radikální ekonomická transformace v JAR

Podle jihoafrického prezidenta se musí ekonomika kompletně transformovat.

Prezident Cyril Ramaphosa řekl, že Jižní Afrika je svědkem úplného zničení své ekonomiky kvůli covid-19. Jedině radikální ekonomická transformace ji pomůže obnovit.
Dále také uvedl, že je to dobrá příležitost úplně restrukturalizovat ekonomiku. Upozornil, že lidé jsou pod velkým stresem a čelí novým výzvám, proto by přestavení ekonomiky mělo být kolektivní záležitostí. Dále přirovnal dopad viru k následkům války.
Tato „poválečná“ situace přinese řadu výzev a možností. Prezident Ramaphosa si myslí, že je čas vytvořit nové pilíře ekonomiky a nelze nadále pokračovat podle starých způsobů.
V nové ekonomice vzniknou nová odvětví a ta nejvíce postižená koronavirem projdou změnou. Důležité je vytvořit pracovní místa pro lidi, kteří v těchto časech práci ztratili. Musí se tedy přijít s jasnou hospodářskou strategií. 
Nová dohoda bude zahrnovat všechny klíčové hráče v jihoafrické ekonomice i komunitní organizace.
Ramaphosa dále uvedl: „Musíme být dostatečně schopní a vizionáři, abychom vytvořili tento kompaktní dokument, abychom mohli znovu vybudovat ekonomiku, hledat nová odvětví, nové způsoby hospodářské činnosti, nové způsoby řízení naší ekonomiky.“ Státní subjekty podle něj musí fungovat vývojovým, inovativním a etickým způsobem. A proto se bude posilovat státní správa.

Zdroj: city-press.news24.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře Johannesburg.

Pravidelné novinky e-mailem