Rafinérie Dos Bocas v Mexiku by měla být vystavena do dvou let

Rafinérie Dos Bocas ve státě Tabasco by měla být dle mexického prezidenta Lópeze Obradora slavnostně otevřena 1. července 2022.

Výstavba rafinérie Dos Bocas je strategickým projektem mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Jeho cílem je posílit pozici státní ropné společnosti Pemex, snížit energetickou závislost země na dovozu benzinu a zvýšit finanční zdroje federální vlády. Je nutno dodat, že Pemex je jednou z nejzadluženějších společností tohoto typu na světě.

Rafinerie Dos Bocas je navržená na zpracování až 340 000 barelů surové ropy denně. Zároveň by měla denně vyprodukovat 173 000 barelů benzínu a 125 000 barelů nafty. Se svojí kapacitou tak předčí současnou největší rafinérii v Mexiku: Salina Cruz. Vláda si klade za cíl zpracovat 1,5 milionu barelů ropy denně, kdy 340 000 bude připadat právě na Dos Bocas a zbylá část pak dalším šesti již existujícím rafineriím v zemi.

Výstavbu projektu Dos Bocas má na starosti společnost PTI Infraestructura y Desarrollo, jež je dceřinou společností Pemexu. PTI již sepsala 114 smluv s 60 firmami specializovanými v oblasti ropného průmyslu a do projektu investovala již 30 376 milionů pesos, což odpovídá 73 % ročního rozpočtu společnosti. Byly zadány objednávky na 1062 zařízení, 73 % z nich u lokálních dodavatelů.

Prezident AMLO ujišťuje, že by neměl být problém s finančním rozpočtem a rafinérie bude do července roku 2022 dokončena. Projekt vytvořil 43 321 pracovních míst, z toho 5602 přímých a 37 719 nepřímých pracovních míst, což má příznivý dopad na 26 států Mexické republiky (pozn. celkem je Mexiko rozděleno na 32 dílčích států).

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico. 
Zdroj: El Financiero, Gob.mx
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí