Rakouská Bank Austria hlásí: V zimě očekávejme další recesi

Ekonomický sentiment v říjnu poprvé za čtyři měsíce poklesl.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Austria Stefana Bruckbauera začala rakouská ekonomika zpomalovat ještě před začátkem druhého lockdownu. Dle zprávy Obchodní indikátory UniCredit Bank Austria se ekonomický sentiment v říjnu poprvé po čtyřech měsících zhoršil a po zavedení tvrdého lockdownu od poloviny listopadu je třeba v Rakousku počítat s další recesí.

„Zvýšená nejistota domácích spotřebitelů měla v říjnu za následek snížení poptávky v sektoru služeb. Ani navzdory stabilní situaci ve stavebnictví nebyl trvalý mírný vzestup schopen říjnový pokles plně vyrovnat,“ uvedl Bruckbauer.

Se zhoršením pandemie v celé Evropě a zavedením druhého lockdownu se v Rakousku vyhlídky na zimu opět zhoršily. „Situace, ve které se rakouská ekonomika nachází, jí nedovolí pokračovat v oživení, ale pravděpodobně povede k další recesi,“ uvedl ekonom UniCredit-Bank-Austria Walter Pudschedl.

S ohledem na přetrvávající nejistotu, zhoršení situace na trhu práce a nedostatek nákupních příležitostí zatím nelze očekávat růst soukromé spotřeby. Tím bude trpět i investiční aktivita firem. Vyhlídky exportně orientovaných odvětví jsou rovněž pesimistické.

Očekává se půl milionu nezaměstnaných

Ekonomové jsou v odhadech růstu v příštím roce nyní méně optimističtí. „Tuto zimu bude situace na pracovním trhu v sektoru služeb, zejména v oblasti stravování a ubytování, velmi obtížná,“ uvedl Pudschedl. „Na konci roku by měl počet nezaměstnaných navzdory kurzarbeit převýšit 500 000.“ Teprve s příchodem teplého počasí, od poloviny příštího roku, se má situace na trhu práce začít opět zlepšovat.

Ekonomové Bank Austria věří, že s ohledem na zhoršený ekonomický výhled pro rok 2021 a trend směřující k nižším inflačním očekáváním, je pravděpodobné další posílení expanzivní měnové politiky Evropské centrální banky. Kromě toho je však třeba podpořit opatření fiskální politiky jak v Rakousku, tak na evropské úrovni. „K tomu patří i rychlá a účinná implementace Plánu obnovy Next generation EU k překonání korona krize, ze kterého bude mít prospěch i Rakousko,“ uvedl Bruckbauer.

Zdroj: https://www.diepresse.com/5898251/bank-austria-neuerliche-rezession-uber-den-winter-wahrscheinlich?from=rss
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Rakousko