Zdroj: CzechTrade

Rakouská ekonomika loni vzrostla o 5 procent

Čtvrté čtvrtletí roku 2022 přineslo pokračující růst rakouské ekonomiky. Podle rakouského statistického úřadu (Statistics Austria) vzrostl ekonomický výkon meziročně reálně o 2,6 procenta.

Ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2022 to odpovídá mírnému poklesu reálného hrubého domácího produktu (HDP) o 0,04 procenta. Celkově rakouská ekonomika v roce 2022 reálně vzrostla o 5 procent.

Ilustrační fotografie

„Po silném vzestupu v první polovině roku 2022 ztratila rakouská ekonomika ve druhé polovině roku dynamiku,“ uvedl šéf Statistics Austria Tobias Thomas. „Sektor služeb, jako jsou gastronomie, ubytování, obchod a doprava, které byly pandemií covidu-19 citelně zasaženy předloni, byl zodpovědný za meziroční růst o 5,0 procenta.“

Hlavními tahouny růstu ve čtvrtém čtvrtletí byly především gastronomie, ubytování, obchod a doprava. Sektor stravování a ubytování výrazně vzrostl o 30,6 procenta ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2021, ovšem stále se pohybuje hluboko pod úrovní před krizí. Ekonomické služby, jako poradenství či brigády, vzrostly ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku o 7,3 procenta.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

V průmyslu a stavebnictví pokračoval ve čtvrtém čtvrtletí 2022 slabší vývoj ze třetího čtvrtletí. Ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku dosahovala výroba zboží stále reálného nárůstu o 0,9 procenta, zatímco stavebnictví již mírně kleslo, a to o 0,9 %.

V meziročním srovnání se pohostinství a obchod vzpamatovaly z prudkého ekonomického propadu roku 2021. Výroba zboží vzrostla v roce 2022 meziročně o 3,5 % a výstavba o 1,4 %.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: vienna.at

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí