Zdroj: CzechTrade

Rakouská ekonomika roste

Růst HDP Rakouska ve druhém čtvrtletí roku 2022 je dokonce o 3,8 % nad úrovní před pandemií. Ekonomická produkce byla o 1,5 % vyšší než v prvním čtvrtletí a o 3,8 % vyšší než ve srovnatelném čtvrtletí roku 2019.

„Ekonomické prostředí je nadále utvářeno četnými krizemi,“ řekl generální ředitel rakouského statistického úřadu Statistik Austria Tobias Thomas s odkazem na inflaci, válku na Ukrajině a pandemii.

Ilustrační fotografie

V prvním čtvrtletí letošního roku se výkon ekonomiky zvýšil o 10,2 %. „Rakouská ekonomika nadále roste, i když poněkud méně dynamicky,” uvedl na online tiskové konferenci šéf Statistik Austria. K růstu přispěla téměř všechna odvětví ekonomiky: je třeba zmínit především průmysl, tedy těžbu, výrobu zboží a energií s růstem o 5,2 %, obchod s nárůstem o 3,1 % a ostatní ekonomické služby, které zahrnují také poradenství a dočasnou práci, s růstem o 4,4 %.

Tempo růstu v odvětví dopravy je obzvláště zřetelné, a to 21,9 %. Sektor ubytování a gastronomie, který byl v loňském roce ovlivněn koronavirovými opatřeními, vzrostl ve druhém čtvrtletí letošního roku o 77,2 %. „Téměř všechny sektory už překročily předkrizovou úroveň, v některých případech výrazně,“ říká statistik.

Zahraniční obchod byl i ve druhém čtvrtletí výrazně nad předkrizovou úrovní, ve srovnání s předchozím rokem došlo také k nárůstu na straně dovozu o 23,7 % a na straně vývozu o 18,9 %.

Zdroj: Wienerzeitung.at
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí