Zdroj: CzechTrade

Rakouská ekonomika rostla v roce 2022 ve všech spolkových zemích

Ekonomika ve všech spolkových zemích Rakouska vzrostla minimálně o 3,5 procenta. Nejsilnějšího růstu dosáhlo Tyrolsko a Salcbursko s 7,9 a 7,5 procenty.

Po propadu příjmů během turistické sezóny 2021/2022 ekonomiky rakouských spolkových zemí opět rostou. Korutany (o 7,1 procenta) a Burgenland (o 5,5 procenta) zaznamenaly v roce 2022 výrazně nadprůměrný růst, který je kromě cestovního ruchu založen na průmyslové a stavební činnosti.

Ilustrační fotografie

Růst o 3,7 a 3,6 procenta si mohou připsat i Horní Rakousko a Štýrsko, země, kde je význam cestovního ruchu nízký. Před ně se zařadilo Vorarlbersko (5,1 procenta), Dolní Rakousy (4,2 procenta) a spolkové hlavní město Vídeň (4,1 procenta). Celorepublikový průměr bude podle prvních odhadů činit 4,8 procenta.

Očekává se nárůst vývozu zboží. V roce 2022 se očekává zvýšení vývozu zboží o 15 procent na 190 miliard. Největší exportní dynamiku zaznamenává Dolní Rakousko a Burgenland. V obou spolkových zemích je podíl exportu minerálních olejů (jejichž ceny jsou oproti předchozímu roku výrazně vyšší) na celkovém regionálním exportu ve spolkovém srovnání nejvýraznější.

Trend bude vyrobit s méně materiálem více, říká spolumajitel společnosti Beneš a Lát

Ve stavebnictví se pro rok 2022 očekává jen mírný nárůst. Prudce rostoucí ceny průmysl zatížily. Díky silnému nárůstu přidané hodnoty v oblasti ubytování a gastronomie vzrostla letos přidaná hodnota sektoru služeb reálně o téměř šest procent.

Nejsilnější růst byl v Tyrolsku. V první polovině roku 2022 zaznamenal výrobní sektor vysokou dynamiku s růstem o šest procent. Globální rizika spojená s vysokými cenami energií však vedla ve druhé polovině roku ke výraznému zpomalení průmyslové aktivity. Největší nárůst přidané hodnoty v průmyslu zaznamenaly Korutany a Salcbursko se dvěma významnými světovými hráči v elektronickém a nápojovém průmyslu.

Všechny spolkové země vykazují již druhým rokem pokles míry nezaměstnanosti. Rakouský průměr je 6,4 procenta. Salcburk bude mít nejnižší míru nezaměstnanosti za celý rok 2022 na úrovni 3,7 procenta, zdaleka nejvyšší míru nezaměstnanosti bude mít Vídeň s 10,6 procenty.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: vienna.at

• Oblasti podnikání: Ostatní | Služby
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí