Rakouská ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí propadla

HDP ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 2,2 procenta oproti předchozímu čtvrtletí, ale je o 5,4 procenta nad IV/2020. Ztráty pocítil i průmysl.

Kvůli obnoveným koronavirovým restrikcím zaznamenala rakouská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku další pokles. Jak v pondělí uvedl Rakouský institut pro ekonomický výzkum (Wifo), byl hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta nižší. Meziročně ale HDP vzrostlo o 5,4 procenta.

Ilustrační fotografie

Ztráty utrpěl zejména cestovní ruch, obchod a doprava, a to kvůli listopadovému a prosincovému lockdownu. Omezení se podle institutu odrazila v nižších spotřebních výdajích. Na síle v posledním čtvrtletí ztratily i stavebnictví a průmyslový sektor.

Prudký pokles ve službách
Omezení se opět dotkla zejména sektoru služeb pro spotřebitele. Ve čtvrtém čtvrtletí se přidaná hodnota v oblasti obchodu, ubytování, gastronomie a dopravy snížila oproti předchozímu čtvrtletí o 5,6 procenta. Ve druhém a třetím čtvrtletí zaznamenaly tyto segmenty dvouciferný růst.

V ostatních službách, které zahrnují osobní služby (např. kadeřnictví), umění, zábavu a rekreaci, se přidaná hodnota po vyšších jednociferných nárůstech v předchozích dvou čtvrtletích snížila o 5,8 procenta. Zároveň spotřebitelská poptávka soukromých domácností (včetně soukromých neziskových organizací) ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání se třetím čtvrtletím klesla o 1,4 procenta.

Wifo očekává pro rok 2021 meziroční růst
Průmyslový a stavební sektor ztratil podle Wifo na síle v důsledku nedostatku dodávek. Přidaná hodnota v průmyslu klesla o 1,7 procenta a ve stavebnictví o 1,4 procenta. Zahraniční obchod tlumil slabší průmysl i nižší poptávka po cestování. Export i import klesly shodně o 1,2 procenta. Investiční poptávka zůstala stabilní. Tvorba hrubého fixního kapitálu se oproti předchozímu čtvrtletí téměř nezměnila (+0,4 procenta).

Čtvrtletní údaje rakouského statistického úřadu (Statistik Austria) pro HDP a hlavní agregáty za poslední čtvrtletí roku 2021 založené na úplnějších datech a také předběžné údaje za celý rok 2021 se očekávají 4. března.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: Der Standard

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí