Rakouské spolkové dráhy vypisují velké zakázky

Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) investují do nových vlaků. Hlavní zakázka na 540 elektricky poháněných souprav byla zveřejněna v Úředním věstníku EU.

Dráhy plánují zakoupit až 270 elektrických vlaků o délce 75 metrů a dalších 270 o délce sto metrů. Jednat se bude o rámcovou dohodu.

Dodávka 46 příměstských vlaků pro Vorarlberg a Tyrolsko od kanadského dodavatele Bombardier je již dva roky opožděná, neboť jejich dodavatel Alstom/ Bombardier neobdržel pro vlaky Talent povolení od Evropské železniční agentury. ÖBB podepsalo na konci roku 2016 se společností Bombardier rámcovou dohodu, která předpokládala nákup až 300 vlaků za téměř 1,8 miliardy eur.

V novém tendru by se již mělo problémům se schvalováním zamezit. Jak píše deník Standard, dodavatelé musí nyní prokazovat, že jejich vlaky jsou již v Evropě minimálně dva roky v provozu, a to nikoli s prototypy, ale v sériích s více než stovkou vlaků. Toto omezení omezuje nejen poskytovatele jako je Škoda, ale také vlaky z Číny, které jsou zatím na trhu krátce.

Nezávisle na výběrovém řízení, které teprve začíná, probíhá řada dalších. Ta zahrnují zakázky na dvoupatrové soupravy pro použití ve Vídni a Dolním Rakousku. ÖBB plánuje koupit náhradu za tzv. Lasičky od společnosti Stadler Rail ve Švýcarsku. Nyní však Spolkový správní soud rozhoduje, zda nebude řízení nutné opakovat. Pokud rozhodne ve prospěch ÖBB, proběhne akvizice podle mluvčího ÖBB rychle.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Rakousku.
Zdroj: https://industriemagazin.at/
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí