Zdroj: CzechTrade

Rakouský diskontní řetězec Penny profituje z inflace

Skupina Rewe dosáhla v předchozím roce nárůstu tržeb o 4,6 procenta. Zejména diskontní dceřiná společnost Penny těží ze změněného nákupního chování v důsledku vysoké inflace v Rakousku.

Růst cen se i v Rakousku odráží na nákupním chování a nutí zákazníky obracet se k levnějším produktům. Maloobchodní skupina Rewe dosáhla v roce 2022 u své diskontní dceřiné společnosti Penny v Rakousku nárůstu tržeb o 9,2 procenta, u Billa a Billa Plus činil nárůst 2,9 procenta. V mezinárodním meřítku vzrostl Penny dokonce o 16,9 procenta. 

Ilustrační fotografie

Ceny potravin a nealkoholických nápojů loni v Rakousku stouply o téměř jedenáct procent a inflace sortimentu Rewe byla podle společnosti 8,5 procenta. Rewe investovalo do stabilizace prodejních cen, zpřísnilo kampaň a slevový program a rozšířilo svou privátní značku Clever o dvanáct procent.

Konkurenční Spar roste ještě rychleji. Za rok 2022 vzrostly tržby rakouských potravinářů o 4,9 procenta. V Rakousku dosáhl Rewe nárůstu hrubého prodeje potravin o 4,6 procenta. Společnost rostla o něco méně než jeho konkurent Spar (o 4,7 procenta), za kterým zaostává také z hlediska podílu na trhu (Rewe 33,7 %, Spar 36,3 %).

Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Obchodníci řetězce Adeg, včetně velkoobchodu, dosáhly nárůstu obratu o 3,4 procenta. Drogistický řetězec Bipa oznámil nárůst tržeb o 7,5 %. „Strategické zaměření na ještě větší udržitelnost v sortimentu, ale také rozsáhlá řada soft health jsou našimi zákazníky velmi dobře přijímány,“ uvedl jeho šéf Marcel Haraszti. Výrazné oživení cestovního ruchu po pandemii covidu-19 zajistilo v roce 2022 dceřiné společnosti cestovního ruchu Rewe Austria Touristik růst o 175,8 procenta.

Celkové hrubé tržby Rewe v Rakousku (maloobchod a cestovní ruch) vzrostly v uplynulém finančním roce o 5,8 procenta na 9,57 miliardy eur. Počet zaměstnanců se zvýšil z 1 280 na 46 556. Prodejce stále trápí nedostatek personálu, v současnosti nabízí jen v Rakousku téměř 3 000 volných míst.

Penny je také úspěšné v mezinárodním měřítku. Mezinárodnímu koncernu Rewe vzrostly tržby o 10,2 procenta na 17,3 miliardy eur. I zde se Penny vyvíjela lépe než Billa. Společnost Penny International, zastoupená v Rakousku, Itálii, Maďarsku, České republice a Rumunsku, zvýšila tržby o 16,9 procenta na 6,55 miliardy eur. Billa v Bulharsku, na Slovensku a v Česku a Iki v Litvě vzrostly o 11,5 procenta na 3,47 miliardy eur.

Skupina chce letos investovat jednu miliardu eur do rozšíření sortimentu k ochraně pohody zvířat (welfare) a do rostlinných a vegan potravin.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: diepresse.com

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí

Doporučujeme